Gündem Haberleri

  Tarihi davada 17 tahliye

  Banu ŞEN - İZMİR
  07.07.2012 - 10:00 | Son Güncelleme:

  İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun, çıkar amaçlı suç örgütü lideri olmaktan 397 yıl hapis talebiyle yargılandığı tarihi davaya devam edildi. Dün saat 10.00’da başlayan duruşmada 25 sanık dinlendi. Mahkeme başkanı saat 20.15 sıralarında kararını açıkladı. Davada tutuklu 18 sanıktan Genel Sekreter Pervin Şenel Genç, dışındaki tüm sanıklar tahliye edildi. Tarihi davanın bir sonraki duruşması 11.10.2012 tarihine ertelendi.

  Mahkeme İZELMAN Genel Müdürü Hüseyin Kırmızı, İBB Karar ve Tutanaklar Daire Başkanı Tülay Azeri, Organizatörler Alaattin Eraslan, Ferik Faruk Boyacıoğlu, Murat Boyacıoğlu ve Gökhan Boğazkesen’i tahliye etti. İzmir Büyükşehir Belediyesi Eski Kültür ve Spor Dairesi Başkanı Abdülhalim Cumhur Yazıcı, Genel İş 3 Nolu Şube Başkanı Cafer Konca, Genel İş 3 Nolu Şube Denetim Kurulu Başkanı Cafer Alp, organizatör Sedat Sakur’un ise Adli Kontrol’le tahliyesine karar verdi.  KOCAOĞLU'NDAN TARİHİ AÇIKLAMA / WEB TV

  İZMİR'DE TAHLİYE GÖZYAŞLARI / WEB TV

  Mahkeme, İZENERJİ Genel Müdürü Ali Sabuktay, Büyükşehir Şirketler Genel Koordinatörü Hilmi Özen, İzmir Büyükşehir Belediyesi Bilgi Teknolojileri Daire Başkanı Selçuk Savcı, İzmir Büyükşehir Belediyesi Alım Şube Müdürü Mehmet Sayar, organizatör Ata Karakaş, Ömer Devrim Ergin, Hakan Say’ı ise tahliye edip ev hapsine karar verdi. Kararlar açıklanınca mahkeme salonundan alkış ve sevinç sesleri yükseldi.

  TAHLİYE KARARI SONRASI BÜYÜK SEVİNÇ / FOTO GALERİ

  /images/100/0x0/55ea1a1cf018fbb8f86b5b9c

  TAHLİYELER GERÇEKLEŞTİ

  İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne yönelik operasyonların ardından yapılan ikinci duruşmada, 17 sanığın tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılması kararı üzerine nefesler cezaevi önünde tutulmaya başladı.

  Buca Cezaevi'nde tutuklu olan 8 kişi İzmir Büyükşehir eski Kültür ve Spor Dairesi Başkanı Abdülhalim Cumhur Yazıcı, İZENERJİ Genel Müdürü Ali Sabuktay, Genel İş 3 Nolu Şube Denetim Kurulu Başkanı Cafer Alt, Genel İş 3 Nolu Şube Başkanı Cafer Konca, Büyükşehir Şirketler Genel Koordinatörü Hilmi Özen, İZELMAN Genel Müdürü Hüseyin Kırmızı, İzmir Büyükşehir Alım Şube Müdürü Mehmet Sayar ve Bilgi Teknolojileri Daire Başkanı Selçuk Savcı'nın yakınları, sevenleri ve arkadaşları soluğu burada aldı. Buradan tahliye edilen sanıkların tahliye işlemlerinin tamamlanmasını bekleyenlerin arasında İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İzmir Milletvekilleri Alaaddin Yüksel, Mustafa Moroğlu, Hülya Güven, Musa Çam, Buca Belediye Başkanı Ercan Tatı, CHP İzmir İl Başkanı Ali Engin, partililer, sendika yöneticileri ve belediye çalışanlarının bulunduğu görüldü.

  ACIMIZIN PANZEHİRİ ÇALIŞMAK

  Heyecanlı bekleyiş yerini, davada tutuklu yargılanan sanıkların cezaevindeki işlemlerinin tamamlanmasının ardından valizlerini alarak dışarı çıkmasıyla mutlu sona bıraktı. Sloganlar eşliğinde karşılanan sanıklar yakınlarınca kucaklandı. Cezaevinin önünü kapatılınca kısa süreli bir izdihama neden olurken, tahliye olanlar dışarı çıkmakta güçlük çekti. Tahliye olanları tek tek kucaklayan Aziz Kocaoğlu cezaevi karşısında toplanan kalabalığa seslendi. Çalışmalarına ara vermeden devam edeceklerini söyleyen Kocaoğlu, "Çektiğimiz acıların tek bir panzehiri var, oda çalışmak. Tahliye olan arkadaşlarımız pazartesi günü işbaşı yapacak" dedi.

  YARIN DESTEK İÇİN EYLEM

  Aliağa'da tutuklu olan 9 kişinin de tahliye işlemlerinin gerçekleştiği öğrenildi. İzmir 8'inci Ağır Ceza Mahkemesi heyetinin tutukluluğuna devam kararı verdiği Pervin Şenel Genç adına yarın eylem yapılacağı ifade edildi. Eylem için saat 11.00'de belediye binası önünde toplanacak olan topluluğun Pervin Şenel Genç'e destek ve moral mesajı çekmek için Konak Postanesi'ne gidecekleri belirtildi.

  DAKİKA DAKİKA TARİHİ DAVA

  20.45 Davanın tek tutuklu sanığı olan Pervin Şenel Genç, salondan çıkıp cezaevine aracına götürülürken, ağlayan yakınlarını teselli etti.  “Böyle adalete yazıklar olsun” diyen Genç, “Genel Sekreterlikten istifa etsem, beni de serbest bırakırlardı. Kedi istiyorum. Odatv sanığı Müyesser Yıldız kedi istemişti, ben de istiyorum” diye konuştu.

   20.30 Başkan Aziz Kocaoğlu Buca Cezaevi'ne, eşi Türkegül Kocaoğlu da Yenişakran Cezaevi'ne tahliye olanları karşılamak için adliyeden ayrıldı.

  20.25  İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu karar sonrası açıklama yaptı. Kocaoğlu "Tutuklu bulunan 18 hükümlüden 17 tanesi çeşitli tedbir kararlarıyla serbest bırakıldı. Sadece Pervin Şenel Genç'in tutukluluğuna karar verildi.  Sadece bir kişinin içeride kalması diğerlerinin serbest bırakılması zaten örgüt iddiasını da ortadan kaldırmıştır. Ben bu adliyeden buruk olarak ayrılmak istemiyordum. Mahkemenin kararı budur. Bu süreçte önce İzmirli hemşehirlilerime, hangi görüşten olursa olsun bize destek veren İzmirlilere teşekkür ediyorum. Başta CHP milletvekilleri olmak üzere tüm milletvekillerimize, bakanlarımıza ve Cumhurbaşkanımıza bu davada gösterdikleri tavır için teşekkür ediyorum" dedi.

  20.15İzmir 8. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen İzmir Büyükşehir Belediyesi'ndeki yolsuzluk iddialarına ilişkin dava kapsamında tutuklu bulunan 18 sanıktan 17'sinin tahliyesine karar verildi. Aynı davanın tutuklu sanıklarından İzmir Büyükşehir Genel Sekteri Pervin Şenel Genç'in tahliye talebi ise mahkemece reddedildi.

  19:00 Mahkeme başkanı duruşmaya ara verdi. Mahkemenin kararı bir saat içinde vereceği bildirildi.

  18.55 Yine savcılık makamının tahliye talep ettiği Gökhan Boğazkesen dinleniyor.

  18.50 Savcının tahliye talep ettiği Ferit Faruk Boyacıoğlu tahliye talebini yaptı.     

  18.45 Savcı'nın tahliye talep ettiği organizatör Alaattin Eraslan'ın avukatı Barış Çilingir müvekkilinin mide kanserine yakalandığını ve duruşmalara katılamayacağını belirterek tahliyesini istedi.

  18.40 Yazıcı'nın avukatları devam ediyor. Avukat Levent Kutuk müvekkilinin kaçma ve delilleri karartma şüphesi olmadığını şu cümlelerle anlatti: "Müvekkilim ilk operasyonun olduğu 5 Mayıs'ta gözaltına alındıktan sonra serbest bırakıldı. 6 Mayıs'ta görevinin başındaydı. 22 Kasım'daki ikinci operasyonda yine ayni yerden gözaltına alındı ve tutuklandı. Bu nasıl bir kaçmadır ki 6 ay 19 gün kaçmamış. Eminim şimdi bıraksanız yine onu aynı yerde bulacaksınız. Hakkında hiçbir delil ve böyle kaçma şüphesi olmayan bir insanın bu şekilde tutukluluğu hukuk skandalıdır" dedi.

  18.15 Büyükşehir eski Kültür ve Spor Dairesi Başkanı Abdulhalim Yazıcı tahliyesini isterken şair olduğunu Pen Yazarlar Derneği üyesi olduğunu ve Kültür Bakanlğı Şiir ödulu aldığını vurguladı.    

  18.10 Organizatörler Ata Karataş ve Sedat Sakur'un tahliye talepleri dinlendi.

  18.00 Say ve Ergin'in avukati sanatçı ihalelerini anlatarak savunma yapıyor. Tüm tutuklu sanıkların mağduriyetlerini sadece dahil olanlarin değil tüm toplumun artık bildiğini vurguladı.

  17.50 Organizatör Ömer Devrim Ergin de kayıplarını ve suçsuzluğunu anlattıktan sonra nişanlı olduğunu bir daha bu mesleği zaten yapmayacağını söyleyerek tahliye talep etti.

  17.45 Organizatörlerden Hakan Say dinlendi. Say bir ceza hukukçusunun sözlerini heyete hatırlattı: "Adalet geri veremeyeceği şeyleri almamalı" Say bu sözlerinin ardından gözyaşlarını tutamayarak devam etti: "Tutuklandığımda kızım 4 yaşındaydı şimdi 5 yaşında. Beni tanımıyor. Adalet benden kızımın sevgisini çaldı."

  17.40 Mahkemenin verdiği 10 dakikalık ara 40 dakikaya çıktı. Salonda hem bunaltıcı sıcaklık hem de beklentiler artıyor.

  17.00 Duruşmaya 10 dakika ara verildi.

  16.25 Sendika görevlileri Cafer Alt ve Cafer Konca'nın ardından avukatları Özkan Yücel konuşuyor. Polis dinlemeleri ve takiplerinin yetersiz ve yanlış olduğunu anlatıyor. Devlet memurları ve güvenlik görevlilerinden oluşan 18 tanıkla ihale günü cebir ve zorlama yaşanmadığını, böyle bir olayı kimsenin görmediğini anlattıklarını ama savcılık makamının bunu dikkate bile almadığını anlatıyor. Telefon sinyalleri tespitinde ihale günü belediyede bulunmadıklarını sunumla aktarıyor.

  16.15 Mehmet Sayar ifadesinde ailesiyle birlikte mağdur olduklarını söyledi.16 yılda 3 belediye başkanıyla çalıştığını anlatırken, "Diyelim biri görmedi üçü de mi benim ihalelere fesat karıştırdığımı fark etmedi. Bir belediyede 120 kişi ihaleye fesat karıştırırsa o belediye batar. Ama İzmir Büyükşehir Belediyesi büyük kredi kuruluşlarınca mali yapısı sağlam bulunup notu iki puan arttırıldı" dedi. Avukatları ise müvekkilinin dürüst bir bürokrat olarak bulunduğu durumu kabul edemeyerek depresyona girdiğini kaydetti.

  15.40 Mehmet Sayar tahliye talebinde bulunuyor.

  15.10 Duruşma kaldığı yerden devam ediyor. Ali Sabuktay da tahliyesini talep etti. Avukatı Ercan Demir yeni yasa paketini işaret ederek "Gelecekte ve su andan itibaren suç vasfı tüm sanıklar için değişecek. Bugün açılsaydı bu dava için izin alınması gerekecekti" dedi. O da müvekkilinin tahliyesini istedi.

  14.55 Duruşmaya 15 dakika ara verildi.

  14.25 Savcının tahliye talep ettiği bir diğer bürokrat Tülay Azeri'ye geçildi. Ardından tahliye talebini iletmek için söz alan Azeri'nin avukatı Enis Dinçeroğlu, çok katlı otopark ihalesini örnek vererek ,"Çankaya çok katlı otoparkın bulunduğu alan sit alanı olduğu için, ihaleye fesat söz konusu olamaz. İhaleye çıkılması bile gerekmeyen bir konuda ihaleye fesat sucunun işlenebileceği düşünülemez. Yasa kararları da bunu destekler niteliktedir. Ortada işlenemez bir suç iddiası vardır" sözleriyle tahliye talep etti.

  14.20 Avukatı Meftune Çil ise müvekkilinin ülkesi için çalışmış iyi bir insan ve bürokrat olduğunu anlatırken, "Bu davalarla galiba ülkesi için çalışan iyi insanları öfkelendiriyor bu ülke" dedi. Çil, yargı paketine atıfta bulunarak sözlerini, "Yasamanın size bir mesajı var. Aslında biz ceza avukatları olarak tutuklu yargılamanın ceza olmaması bir tedbir olması gerektiğini vurgulayarak yıllardır ifade ediyoruz" cümleleriyle tamamladı.

  14.10 Hüseyin Kırmızı  savcılık makamına tahliye istemiyle ilgili teşekkür etti. Tahliyesini talep ederken, "yüreğimizin yarısı içeride kalmasın. Diğer arkadaşlarım için de ayni talepte bulunuyorum" dedi.                

  14.00 Savcılık makamının tahliyesini istediği Selçuk Savcı konuşmasını kısa tuttu. Tahliyesinin yanında beraatını de istedi.

  13.40 Duruşma başladı. Hilmi Özen'in avukatı Zeynep Sedef Özdoğan tahliye talebiyle ilgili savunmasını yapıyor. Özdoğan mahkeme heyetine sordu; "Başkan Aziz Kocaoğlu Cumhurbaşkanına iki kere bizi Devlet Denetleme Kuruluna denetletin dediğini açıklamıştı. Çete liderinin Cumhurbaşkanına müracaat edip, bizi denetleyin dediği bir çete var mı? Yok. Literatürde de bu davanın örneği yok" dedi. Özdoğan'ın dinlerken sürekli başını onaylar gibi sallayan Mahkeme Başkanı Halit Uysal'a, "Başkanım sürekli anlar gibi başınızı sallıyorsunuz. Biz de umutlanıyoruz. Umarım Mahkeme sonunda da anlaşıldığımızı gösterirsiniz" sözleri salonda gülüşmelere neden oldu. Mahkeme heyeti de gülüşmelere katildi.

  11.55 Davaya 13.30'a kadar ara verildi. Duruşma boyunca pencereden içeri giren iki güvercin salondakilerin "özgürlük habercisi" yorumlarını getirdi.

  11.40 Belediye Şirketler Koordinatörü Hilmi Özen'e geçildi. Özen 40 yıllık devlete hizmet etmiş bir kişi olarak değil bir çete bir derneğe bile üye olmadığını söyledi "Bu dünyada değil ama mahşerde o yüce divanda beni bu hale düşürenlerin iki elim yakasında olacak" diyerek sözlerini tamamladı.

  11.30 Avukat Turan Karakaş tahliye talebini Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç'tan alıntıyla tamamladı. Kılıç'tan "Bir mazlumun sabah saatindeki gözyaşı bütün silahlardan güçlüdür. Geçmişteki tecrübelerimiz çok açık şekilde bunu göstermektedir" sözlerinin ardından Cumhurbaşkanı Gül'ün İzmir'de görülen davayla ilgili, 'Buradan bir şey çıkmaz" sözleriyle tamamladı. Genel Sekreter Pervin Şenel Genç'in tutuklu kaldığı süre göz önüne alınarak tahliyesini ya da adli kontrollü genel sekreterlik görevi devam eder halde yapmasını talep etti.

  11.10
  Pervin Şenel Genç'in avukatı Turan Karakaş tahliye talebini iletirken, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nde çete ve suç örgütü olmadığını anlatıyor. Karakaş ihalelerde aslında kamuya zarar değil fayda sağlandığını aktardı. İlgi çeken bolum, "Sanıkların hiçbirinin sabıka kaydı bile yok. Hepsi 50'li 60'lı yaşlarda bürokratlar. Bu yaşa kadar çete kurmamış da 60'ından sonra mı çete kurayım demişler. Böyle çeteye can kurban" dedi.

  10.30 Genel Sekreter Pervin Şenel Genç'in tahliye talebiyle başlandı. Genç, Türkiye'nin ilk kadın genel sekreteri olduğunu ve tahliye talep talebini battaniye üzerinde kurşun kalemle yazdığını anlatıyor. Genç duygusal bir konuşma yapıyor.

  10.25 Savcı mütalaasında Tülay Azeri, Selçuk Savcı, Alaattin Eraslan, Hüseyin Kırmızı, Faruk Boyacıoğlu, Gökhan Boğazkesen, Murat Boyacıoğlu'nun suç vasfını yitirdiğinden tahliyelerini istedi. Geri kalanların 11 kişinin tutukluluğunun devamını istedi.

  10.20 Savcı mütalaasını okuyor.          

  10.10 130 sanığın yoklamasının ardından mahkeme heyeti salona girdi.

  10.00 Duruşma salonunun kapısı acildi. Düne göre daha az sayıda kişi Kontrollü olarak içeri alindi.                   

  09.50 Büyüksehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu esi Türkegül Kocaoğlu ile yine el ele Bayraklı Adliyesi'ne geldi. Kısa bir açıklama yapan Başkan Kocaoğlu, "Elimiz yüreğimizde tahliye bekliyoruz" dedi.

  TUTUKLU SANIKLAR/TUTUKLANDIĞI TARİH

  Abdülhalim Cumhur Yazıcı (İBB Eski Kültür ve Spor Dairesi Başkanı) - 22/11/2011
  Ali Sabuktay (İZENERJİ Genel Müdürü) - 25/11/2011
  Cafer Alt (Genel İş 3 Nolu Şube Denetim Kurulu Başkanı) - 25/11/2011
  Cafer Konca (Genel İş 3 Nolu Şube Başkanı) - 25/11/2011
  Hilmi Özen (Büyükşehir Şirketler Genel Koordinatörü) – 06/05/2011
  Hüseyin Kırmızı (İZELMAN Genel Müdürü) – 10/12/2011
  Mehmet Sayar (İzmir Büyükşehir Belediyesi Alım Şube Müdürü) – 06/05/2011
  Pervin Şenel Genç (İBB Genel Sekreteri) – 06/05/2011
  Selçuk Savcı (İBB Bilgi Teknolojileri Daire Başkanı) – 10/12/2011
  Tülay Azeri (İBB Karar ve Tutanaklar Daire Başkanı) – 10/12/2011
  Hakan Say (Organizatör) – 06/05/2011
  Ömer Devrim Ergin (Organizatör) – 06/05/2011
  Sedat Sakur (Organizatör) - 22/11/2011
  Alaattin Eraslan (Organizatör) – 06/05/2011
  Ferik Faruk Boyacıoğlu(Organizatör) – 10/12/2011
  Murat Boyacıoğlu (Organizatör) – 10/12/2011
  Gökhan Boğazkesen (Organizatör) – 10/12/2011
  Ata Karakas (Organizator) - 06/05/2011

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı