Gündem Haberleri

  Tarihi bir an

  A.A
  27.05.2011 - 15:22 | Son Güncelleme:

  Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Zeytinburnu Kazlıçeşme’de bulunan Erikli Baba Kültür Derneği ve cemevini ziyarette bulundu. Görmez, Dernek Başkanı Metin Tarhan ile görüşerek hediye takdim etti.

  Türkiye Cumhuriyeti tarihinde  ilk kez bir Diyanet İşleri Başkanı'nın ziyaretine ev sahipliği yapan Erikli  Baba Kültür Derneği ve Cemevi, ibadetleri farklı olmasına rağmen Bektaşi ve  Alevileri aynı mekanda buluşturuyor.
   
  Erikli Baba Kültür Derneği ve Cemevi  Başkanı Metin Tarhan, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'in, derneklerine  yaptığı ziyaretin Alevilerin sorunları konusunda önemli bir adım olduğunu  belirterek, “Ziyaret, Devlet Bakanlığı nezdinde Aleviler ve devletin ilişkileri  açısından, çok önemli bir hafıza ve arşiv oluşturdu” dedi.

  Diyanet İşleri Başkanı Görmez'in, Zeytinburnu'nda bulunan Erikli Baba  Kültür Derneği ve Cemevi ziyareti öncesi basın mensuplarının sorularını  yanıtlayan, Erikli Baba Kültür Derneği ve Cemevi Başkanı Metin Tarhan, Alevilerin  talepleri bulunduğunu ve bu taleplerden birinin de Cemevlerinin ibadethane olarak  yasal statüye kavuşturulması olduğunu söyledi.

  İbadethane kavramının gündeme gelmesinin Diyanet İşleri Başkanlığı'nın  görev alanıyla örtüşüğünü belirten Tarhan, “Bu talebin karşılanması için de  Diyanet İşleri Başkanlığı'nın görüşüne mutlaka ihtiyaç var. Dönem dönem siyasiler  'Biz kabul edeceğiz ama Diyanet buna cevabı vermiyor veya olumlu görüş  bildirmiyor' şeklinde sözler söylenmiştir. Bu anlamda da Diyanet İşleri Başkanı  bugün Cemevini ziyaret ediyor” dedi.

  Tarhan, bu ziyaretin çok büyük önem arz ettiğini, ziyaret nedeniyle  Cemevlerinin ibadethane olarak yasal statüye kavuşturulması anlamında Diyanet  İşleri Başkanı Görmez'in yapacağı açıklamaların önemli olduğunu vurguladı.

  Tarhan, şunları kaydetti:

  “Ziyaret talebi doğrudan Diyanet İşleri Başkanımızdan geldi. Talep çok  nazik ve onurlandırıcı tarzda yapıldı. 'Sizi ziyaret etmek ve lokmanızı paylaşmak  istiyoruz' ifadesi kullanıldı. Çünkü lokma önemli bir şey. Cem'e gelen halkımız  yemekler yapıyorlar. Bu yemekler paylaşılıyor. Dede de buna dua veriyor. Manevi  bir özellik arz ediyor. 'Bunu paylaşalım' demesi de bir inceliği gösteriyor.  İkincisi de tarihte karalamacı anlayışlar var. 'Alevilerin yemeği yenilmez' gibi.  Belki o yargıyı da kırmak anlamında düşünmüş olabilir.”

  Tarhan, bir gazetecinin “Açılım sürecini nasıl değerlendiriyorsunuz.  Başbakan 2007 yılında buraya gelerek Cemevlerinin yasal statüye kavuşması  konusunda toplumun 'Hazır olması lazım' demişti. Ne düşünüyorsunuz?” şeklindeki  soruya şöyle cevap verdi:

  “Biz 2007'deki seçim öncesinde Sayın Başbakanla burada görüştük. Hiç  kuşkusuz, o beyanı da olduğu gibi basına aksetti. Ondan sonra Alevi Çalıştayları  başladı. Yaklaşık iki yıldır süren o süreçte doğrudan bulunmuş biriyim ben. Belki  hayata somut olarak çok şey çabuk aksetmedi ama çalıştayların da bir özelliği  var, onu görmek lazım. Ziyaret, Devlet Bakanlığı nezdinde Aleviler ve devletin  ilişkileri açısından, çok önemli bir hafıza ve arşiv oluşturdu diye düşünüyorum.  Bundan sonra atılacak adımların devlette hazır olan bir arşivi kullanarak, hayata  geçirmek mümkün olabilir. Bu taleplerin hayata geçeceğini düşünüyorum.”

  Diyanet İşleri Başkanlığı'nın siyasi bir kimliğinin olmadığını belirten Tarhan,  Alevi toplumunun taleplerinin aynı zamanda uluslararası talepleri de
   içerdiğini söyledi.

  Tarhan, “Amerikan Din Özgürlükleri Komisyonu tarafından dile getirilir  ki bu komisyon doğrudan konsey tarafından seçiliyor. Avrupa İnsan Hakları  Mahkemesi ve Avrupa Parlamentosu kararlarına konu oluyor. Dolayısıyla dış bir  tazyik var. Hem de içten doğal talepler var. Bunların tamamlanması çok önemli  değil. Önemli olan bunları hayata geçirmektir. Bu nedenle ziyareti, nezaket  ziyareti olarak değerlendiriyorum” diye konuştu.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı