Gündem Haberleri

  Tarihi binalar hırsızların hedefi

  Ahmet KORKMAZER/NEVŞEHİR, (DHA)
  27.05.2011 - 12:34 | Son Güncelleme:

  KAPADOKYA bölgesinin ana merkezi konumundaki Nevşehir’de, Erken Cumhuriyet dönemi sivil mimarlık eserlerinin yoğunlukla bulunduğu Nevşehir Kalesi ve çevresinde, hak sahiplerinin terk etmesinden sonra boş kalan konak ve konutlar, taş ve kapı hırsızlarının akınına uğruyor.

  Her yıl yüz binlerce yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği Kapadokya bölgesinde, Uçhisar, Mustafapaşa, Ortahisar, Göreme, Çavuşin, Avanos ve Ürgüp gibi merkezlerde yoğunlaşan butik otellerin yapımında eski taşlar kullanılırken, Nevşehir Kalesi ve civarında boş durumdaki binalar da yıkılarak taşları 5-15 TL arasında değişen fiyatla satılıyor. Tahrip edilen bu eski evler arasında Kapadokya Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’nun koruma kararı aldığı eski evler de bulunuyor.

  Bu taş hırsızlarının saldırısına uğrayan Hollandalı gurbetçi İbrahim Gönen, bacağından bıçakla yaralandı. Nevşehir’e tatile geldiğinde komşularının ihbarıyla Memişbey Mahallesi’ndeki kendisine ait boş eve geldiğini belirten çifte vatandaş 70 yaşındaki Gönen hırsızların bıçaklı saldırısında yaralandığını söyledi. Güpegündüz evinin yıkılmaya çalışıldığını görünce durumu polise bildirdiğini ifade eden Gönen, bir saldırganın tutuklandığını söyledi. Şikayetinden vazgeçmesi iiçin baskı gördüğünü de belirten Gönen, "Ben derdimi Türk adaletine ilettim. Bundan gerekli sonucu almamam halinde çifte vatandaş olduğum için hakkımı Hollanda adaletinde arayacağım. Bundan da bir sonuç alamaz isem Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde dava açarak hakkımı arayacağım."dedi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı