Gündem Haberleri

  Tarihe geçecek çifte standart

  Hürriyet Haber
  30.01.2002 - 02:02 | Son Güncelleme:

  TBMM Başkanlığı dün siyasi tarihe geçecek bir çifte standart uygulamasına imza attı. TBMM Başkanı Ömer İzgi, ‘‘Dostluk grubu’’ olarak Rusya'ya gönderdiği heyette sadece iktidar partili milletvekillerine uçak bileti ve harcırah verdi. Muhaliflere ise tasarruf gerekçesiyle ‘‘masraflarınızı cebinizden karşılayın’’ denildi.

  Bu ilginç olay, altında İzgi'nin ve TBMM Genel Sekreteri'nin imzaları bulunan resmi bir yazıyla da belgelendi.

  TBMM Genel Sekreteri Vahit Erdem imzasıyla, TBMM Başkanlığına gönderilen yazıda, 5 milletvekilinden oluşan heyetin Rusya'ya resmi gezi yapacağı belirtilerek, bunlardan ANAP'lı Bülent Akarcalı, DSP'li Gönül Saray Alphan ve MHP'li Mehmet Ceylan için ‘‘3 günlük yolluk ve yevmiye tahakkuk ettirilmesi ve uçak biletleri alınması’’ istendi. AKP'li Nevzat Yalçıntaş ile DYP'li Mümtaz Yavuz'a ise yolluk ve yevmiye verilmeyip uçak biletlerinin de ödenmemesi, bu iki milletvekilinin sadece Meclis çalışmalarından izinli sayılmaları talep edildi. TBMM Başkanı İzgi de bu yazıyı onaylayarak Meclis saymanlığına gönderdi.

  YALÇINTAŞ'IN TEPKİSİ

  Masrafları karşılanmayan AKP İstanbul Milletvekili Nevzat Yalçıntaş, geziye çıkarken bu kararın kendilerine bildirilmesi üzerine tepki göstererek vazgeçtiğini, ancak heyet Başkanı Akarcalı'nın ısrarı üzerine geziye katıldığını bildirdi.

  Yalçıntaş, ‘‘Böyle bir olayla ilk kez karşılaştım ve şok oldum. Masraflarımı kendi cebimden ödedim. Uçak biletim, arkadaşların isteği üzerine genel masraflar içinden karşılandı. Muhalefet milletvekilleri olarak bize yolluk ve yevmiye de verilmedi’’ dedi.

  Bir ilke imza attı

  TBMM Başkanı Ömer İzgi, ‘‘Dostluk grubu’’olarak Rusya'ya gönderdiği heyete çifte standart uyguladı. Heyetteki iktidar milletvekillerine uçak bileti ve harcırah veren İzgi, muhalefetteki milletvekillerinin masrafları cepten ödemesini istedi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı