GeriGündem Tarihe dokuya 100 milyon dolar
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Tarihe dokuya 100 milyon dolar

Galata, Sütlüce, Gülhane ve Haliç'te restorasyon çalışmaları sürdüren Büyükşehir Belediyesi, UNESCO'yla görüştükten sonra, 'Tarihi Doku Projesi'ne öncelik tanımaya karar verdi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, UNESCO’nun ‘Kültür Mirası’ olarak kabul ettiği bir çok projeyi hayata geçirmek için çalışıyor. Projeler arasında Süleymaniye, Haliç kıyıları, Eminönü ve Gülhane Parkı'nın rehabilitasyonu yer alıyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Ali Müfit Gürtuna, İstanbul’un tüm insanlığın mirası olduğunu belirterek, ‘Büyük İstanbul Dönüşüm Projeleri’ çerçevesinde ‘Tarihi Doku Projeleri’ni öncelikli olarak ele aldıklarını söyledi.

Gürtuna, tarihi dokuya yönelik projeleri hayata geçirmek için Kültür, Çevre, Turizm Bakanlıkları ve Kültür ve Tabiat Varlıkları Genel Müdürlüğü ile işbirliği içinde olduklarını söyledi. Projeleri olgunlaştırdıktan sonra UNESCO ile gerekli diyaloglar kurulduğunu belirten Gürtuna, böylece dünyada öncelikli miras, korunması gereken eserler arasına İstanbul’daki birçok bölgeyi dahil ettiklerini anlattı.

xxx

Gürtuna, projeler için ilk etapta 100 milyon dolar kaynak ayırdıklarını, kaynağın büyük bölümünün ilk iki yıl içinde kullanılacağını söyledi. UNESCO’nun yanı sıra Avrupa’da da kültür sanat fonlarından yararlanmak için çalışmalara başladıklarını da bildiren Gürtuna, işadamlarının bu yöndeki girişimlerini değerlendirmeyi de düşündüklerini kaydetti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle