Gündem Haberleri

  Tarihçiler arasında büyük kapışma

  A.A
  16.10.2008 - 15:50 | Son Güncelleme:

  Tarih Vakfından yapılan açıklamada, tarihi Darphane binalarının yüzlerce sergiye, binlerce toplantıya ev sahipliği yaptığını ama bir kez olsun düğün ve benzeri organizasyon için kiralanmadığı belirtilerek, vakfın kullanımındaki bu binaların 2007 yılı başından bu yana mühürlü olduğu bildirildi.

  Vakfın yazılı açıklamasında, Topkapı Sarayı Müzesi Başkanı İlber Ortaylı'nın bazı gazetelerde yer alan açıklamasının üzüntüyle karşılandığı kaydedildi.

  “Bir tarihçi ve bilim insanının, üstelik de Topkapı Sarayı'nda idari sorumluluk alan bir insanın gerçeklerden bu kadar uzak, aklına ilk geleni araştırıp soruşturmadan söyleyebilmesinden ve suçlamalarda bulunabilmesinden utanç duyulduğu” ifade edilen açıklamada, şu görüşlere yer verildi:

  http://dosyalar.hurriyet.com.tr/haber_resim/turkiyede_olur.jpg“Defalarca yalanlanmış bir iddiayı, bu kadar ulu orta ve hiç sıkılmadan dile getirebilmesini ahlaki bir sorun olarak görüyoruz. Tarih Vakfı, kendisine Habitat zirvesi sırasında açılan iki sergi ve ardından İstanbul Müzesi'nin kurulması için tahsis edilen tarihi Darphane binalarının bir bölümünü, iki büyük serginin ardından 1996-2006 arasında kültürel etkinlikler için kullandı.

  İstanbul Müzesi ise idari ve hukuki engellemeler nedeniyle açılamadı. Bu binalar yüzlerce sergiye, binlerce toplantıya ev sahipliği yaptı ama bir kez olsun düğün ve benzeri organizasyon için kiralanmadı. Üstelik Tarih Vakfı kullanımındaki bu binalar, 2007 başından bu yana mühürlü. Yani Tarih Vakfı, 2007 başından bu yana bu binalarda hiçbir şekilde yer almadı. Diğer binalardan bir bölümü Röleve ve Anıtlar Müdürlüğünün, kalanı da Damga Matbaasının kullanımında. Sayın Ortaylı'nın olup bitenden bu kadar habersiz olmasını, müzeciliğimiz ve Topkapı Sarayı için büyük şanssızlık olarak görüyoruz.”

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı