Gündem Haberleri

  Tarih Vakfı'ndan 'Topçu Kışlası' açıklaması

  Hakan TARHAN / İSTANBUL (DHA)
  07.06.2013 - 17:18 | Son Güncelleme:

  Tarih Vakfı, Taksim Gezi Parkı’na yapılması planlanan Topçu Kışlası’yla ilgili basın toplantısı düzenledi.

  Galatasaray’da Aynalı Geçit’te düzenlenen basın toplantısında Tarih Vakfı adına bildiri okundu.

  Tarih Vakfı yönetim kurulu üyesi Erol Köroğlu’nun okuduğu bildiride, "Tarih Vakfı olarak her zaman tanığı, mağduru ve takipçisi olduğumuz bir olgu var: Türkiye’de tarih, özellikle de siyasetçilerin elinde bir istismar alanıdır ve bu durum son zamanlarda çok artmıştır. Bu artış hükümetin tarihi mekan politikalarının en çarpıcısı olan Taksim Topçu Kışlası Projesi üzerinde elle tutulur hale gelmiştir. Bununla birlikte, bu projeye karşı İstanbulluların çeşitli platformlar üzerinden aylardır verdiği mücadele bir umut ışığı olmuştur. İstanbul’un göbeği Taksim’de her türlü planlama ve kente yönetimi ilkesine aykırı olarak tepeden inme kararlar alındı ve uygulandı.

  Bu ve buna benzeyen Haliç Metro Geçiş Köprüsü, 3. Boğaz köprüsü gibi projeler İstanbulluların kent hakkı talebi için sokağa dökülmekten başka yolu kalmamıştır. Buna karşı günlerdir uygulanan polis şiddetini ve bu projeye barışçıl bir biçimde karşı olanların Türkiye’nin pek çok şehrinde acımasızca ezilmeye çalışılmasını protesto ediyoruz. Tarih yalnızca geride kalmışve gücü olanların istediği gibi kullanabilceği bir olaylar yığını değil, geçmişten gelip bugünü de içine alan bütünlüklü bir layıktır.

  Bu açıdan dünüşünürse, Taksim Meydanı ve diğer tüm kentsel alanlar şehrin tarihsel ve kolektif belleği olarak değerlendirebilebilirler. Bu doğrultuda, Taksim ve çevresi, kentsel ve toplumsal bellek ile toplumsal tarih açışından somut biçimde koruması gereken kültür mirasıdır. Bu özelliği, içinde bulunduğumuz günlerde yeni ve yoğun tarihsel tanıklıklarla artarak sürmektedir" denildi.

  Toplantıda ayrıca uzmanlar görüşlerini dile getirdi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı