Gündem Haberleri

  Tarih Vakfı'ndan Osmanlıca seminerleri

  Hürriyet Haber
  05.04.2004 - 10:03 | Son Güncelleme:

  Tarih Vakfı, dededen, nineden kalan eski yazı belgeleri merak edipokumak isteyenler için 15'er kişilik sınıflarda, üçer aylık periyotlarla Osmanlıca seminerler düzenliyor. ''Dedemin mektuplarını okumak istiyorum'' diyenler için düzenlenen Osmanlıca seminerlerle aileden kalan eski belgelerin, genç kuşakların okuyabileceği hale getirilmesi sağlanıyor.

  Vakfın İletişim Koordinatörü Uğraş Salman, üç ayda 50 saati bulan ve taksitle toplam 220 milyon lira ücret karşılığında verilen Osmanlıca seminerlerin ilk periyodunda, katılımcıların matbu harflerle yazılan Osmanlıca'yı okuyabilecek yetkinliğe ulaştıklarını söyledi.
   
  İlerleyen aşamalardaysa katılımcıların, Osmanlıca'ya daha hakim hale gelerek el yazısını da okuyabildiklerini belirten Salman, bir yılın sonunda dilin çok daha rahat anlaşıldığını bildirdi.

  Uğraş Salman vakfın, İstanbul'da Eminönü, Kadıköy ve Yıldız binalarında düzenlene seminerlerine yoğun katılım olduğunu, talep gelmesi halinde İzmir, Bursa gibi büyük kentlerde de aynı programlarınuygulanabileceğini söyledi.
         
  ''GEÇMİŞİN DİLİ ÇÖZÜLÜYOR''

     
  Salman'ın verdiği bilgiye göre, Tarih Vakfı'nın bu alandaki diğer bir hizmeti, ''Geçmişin Dili Çözülüyor'' başlığı altında gerçekleştiriliyor.

  Aile büyüklerinden kalan Osmanlıca mektuplar, kartpostallar, berat, ferman veya üzerinde ne yazıldığı merak edilen eski fotoğrafların, vakfa getirilmesi durumunda yeni yazıya ücretsiz çevirisi sağlanıyor. Çeviriler, Osmanlıca seminerleri katılımcıları tarafından uzmanlar denetiminde gerçekleştiriliyor.

  İletişim Koordinatörü Salman, seminerler veya ücretsiz çeviri talebiyle getirilen materyallerin, izin alınması durumunda toplanması sonucu derleme çalışması yapılacağını söyledi. Salman, gelecek yıl yapılması planlanan çalışmanın, daha sonra kamuoyuyla paylaşılacağını söyledi.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı