GeriGündem Tarih canlanıyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Tarih canlanıyor

Kurtuluş'un devamı niteliğinde tasarlanan ‘‘Cumhuriyet’’ filminin Ankara'daki çekimlerine başlandı. Yönetmenliğini Ziya Öztan'ın üstlendiği filmin çekimleri için eski Meclis binası ve Çankaya Köşkü de açıldı. Filmde Mustafa Kemal Atatürk'ü Rutkay Aziz canlandırıyor.

Ziya Öztan, Cumhuriyet'in 75'inci kuruluş yıldönümünde sinema tarihimize ‘‘Cumhuriyet’’ filmini armağan etmeye hazırlanıyor. İki buçuk saat olarak planlanan film, Cumhuriyet'in ilk on yılını ve Atatürk devrimlerini ele alacak. Yönetmen Öztan, filmin mümkün olabildiğince otantik mekanlarda çekileceğini belirterek ‘‘Kullanılmaz durumdaki mekanların fasatları yapılacak. Bunun için büyük bir ekip aralıksız olarak çalışıyor. Çekim planlarımız açısından da tahmin ettiğimizden daha ilerdeyiz’’ dedi.

Ankara, İstanbul, İzmir, Bursa, Eskişehir, Afyon, Kastamonu, Aydın'da da çekilecek filmin görsel sanat yönetmeni Metin Deniz, fasat mekanların hava şartları düzeldikten sonra İstanbul'da kurulacağını söyledi. Deniz, ‘‘İstanbul'da filme tahsis edilen ve atölyeye çevrilen Tepebaşı binasında dekor ve kostüm imalatı sürdürülüyor. Ayrıca Kurtuluş dizisinden elimizde kalan malzemeler de değerlendiriliyor. TOFAŞ, yeni motor ve şaseler vererek dönemin arabalarını imal ediyor. Bu film bittiğinde sekiz otomobil, 2 kamyon, bir otobüs, bir ambulans olmak üzere o döneme ait sıfır kilometre araçlar yapılmış olacak. Lozan'daki çekimlerde ise orada her şey olduğu gibi korunduğundan, hiç zorluk çekmeyeceğiz. Üstelik çok da ilgi gösterdiler’’ şeklinde konuştu.

HER YÖNÜ İLE ATATÜRK

Filmde sosyal ve siyasal gelişmelerin dışında, Atatürk'ün özel hayatına ait olaylar da işlenecek. Zübeyde hanımın ölümü, Latife hanımla evlenip ayrılması, Fikriye olayı, Sabiha Gökçen'i evlat edinmesi, hastalık dönemi, okumaya olan düşkünlüğü, muziplikleri, dostlukları, incelikleri, milli gurura ve demokrasiye olan tutkunluğu Rutkay Aziz'in yorumuyla filme yansıyacak.

25 yılın sanat birikimini, Atatürk rolü ile filme aktaran Rutkay Aziz, hiçbir rolü küçümsemediğini, ama bunun zor bir rol olduğunu belirterek ‘‘Bu rol için Kurtuluş'daki paniğim daha büyüktü. Yaklaşık bir buçuk yıl bir deneyden geçtim. Kurtuluş'ta asker bir Mustafa Kemal vardı. Şimdi ise sivilleşme, büyük kararlara imza atma döneminde. Bu çağdaş kimlikleri verebilme imkânı doğuyor’’ dedi.

FİLMİN BÖLÜMLERİ

Bütün aşamalarıyla Lozan Konferansı'nın işleneceği filmde, Vahdettin'in kaçışı, devrimlerin hazırlıkları, Ali Şükrü Bey'in öldürülmesi, işgalcilerin İstanbul'u boşaltması, Cumhuriyet’in ilanı, Ankara'nın başkent oluşu, Atatürk'ün nutku yazışı, Medeni Kanun'un kabulü, İzmir Suikastı, Anayasa'dan ‘‘Devletin dini İslamdır’’ maddesinin çıkartılması, Eğitim Birliği Kanunu'nun kabulü, serbest fırkanın kuruluşu, Menemen olayı, halkevlerinin dil ve tarih cemiyetlerinin kurulması yer alacak.

500 MİLYARLIK PRODÜKSİYON

Yönetmenliğini Ziya Öztan'ın, görsel sanat yönetmenliğini Metin Deniz'in, görüntü yönetmenliğini Colin Mounier'in yaptığı, senaryosunu Turgut Özakman'ın yazdığı, başrolünü Rutkay Aziz'in oynadığı film, l922 ile l933 yılları arasını kapsayacak. Filmin müziklerini Muammer Sun hazırlayacak. 300 kişilik oyuncu kadrosu içinde, Savaş Dinçel, Murat Karasu, Macide Tanır, Hülya Aksular, Ayda Aksel, Dolunay Soysert, Kenan Işık, Önder Alkım, Yeşim Alıç, Dinçer Sümer, Kazım Akşar, Tarık Ünlüoğlu, Yücel Erten, Hakan Vanlı, Yavuz Bingöl, Eda Liman, Ferdi Merter yer alıyor. 120 değişik mekanda gerçekleştirilecek çekimler ile dev bir prodüksiyon olan film, cumhuriyetin 75. yılında TRT ekranına yansıyacak. TRT'nin 500 milyarlık bu büyük projesini genel müdür Yücel Yener de yakından takip etti ve setteki çalışmalara katıldı. Genel koordinatörlüğünü Latif Okul üstlendi.


Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle