Gündem Haberleri

  Tarantino’yu özleyenlere

  Hürriyet Haber
  06.07.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Amerikan sinemasının son dönem dáhi yönetmenlerinden Quentin Tarantino'nun şimdiden kült olmuş ‘‘Ucuz Roman’’ (Pulp Fiction) adlı filmi bu hafta yeniden gösterime girdi. Senaryosu da Tarantino'ya ait olan filmin John Travolta, Samuel L. Jackson, Harvey Keitel, Uma Thruman, Tim Roth, Amanda Plummer, Maria de Medeiros, Ving Rhames, Eric Stoltz, Rosanna Arquette, Christopher Walken ve Bruce Willis'ten oluşan müthiş bir kadrosu var.

  Vizyona girdiğinde çok yankı uyandıran 1994 yapımı ‘‘Ucuz Roman’’, başta şiddet olmak üzere her şeyi hafife alır görünen (bununla birlikte çeşitli okumalara açık) üslubu ve beyin bulandıran kurgusuyla akıllarda yer etmişti. Tarantino'nun kesinlikle mesaj kaygısı gütmediği ve sanki eğlence olsun diye çekilmiş izlenimi bırakan, çoğunlukla ‘‘geyik’’ olarak nitelendirebileceğimiz diyaloglarla dolu filmi, Tarantino ve Roger Avary'ye En İyi Özgün Senaryo Oscarı'nı kazandırmakla kalmamış, bir zamanların yıldızı olup sonradan unutulmuş John Travolta'nın da sinemaya müthiş bir dönüş yapmasını sağlamıştı.

  1992 yapımı ilk filmi ‘‘Reservoir Dogs/Rezervuar Köpekleri’’yle herkesi serseme çeviren, son olarak ‘‘Jackie Brown’’ını izlediğimiz yönetmenin ‘‘Ucuz Roman’’ını herhalde görmeyeniniz yoktur ama, bu sıcak yaz günlerinde Tarantino'nun kendine özgü mizahıyla serinlemek fena olmaz.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı