Gündem Haberleri

  Tarafsız müfettiş görevlendirilsin

  Nurettin KURT
  01.08.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Cumhurbaşkanı Gül’ün, "Kayıp Trilyon" davasında yargılanmasına karar veren Sincan 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Osman Kaçmaz, hakkında soruşturma yürüten Adalet Bakanlığı müfettişleri için suç duyurusunda bulundu.

  Kaçmaz, Hákimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) ve Adalet Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanlığı’na gönderdiği dilekçesinde, müfettişlerin tanıklara ne şekilde elde edildiği belli olmayan birtakım telefon görüşmelerini okuduklarını öne sürdü. Kaçmaz, yansız ve tarafsız müfettişler görevlendirilmesini istedi. İletişimin tespiti ve kayda alınmasına dair CMK’nin 135/6’ncı maddesinde sayılan katalog suçlarla uzaktan yakından ilgisi bulunmayan özel telefon görüşmelerinin soruşturma kapsamında tanıklara sorulduğunu vurgulayan Kaçmaz, şu iddialarda bulundu:

  "Dinlenen tanıklara bu görüşmeler varmış imajı yaratılarak, bir takım tehdit ve baskı yöntemleriyle beyanlarının alındığını, bu şekilde hakkımda delil oluşturulmaya çalışıldığını öğrenmiş bulunmaktayım. Hakkımda yürütülen soruşturma esnasında yasadışı sorgu, ifade yöntemleri kullanarak, kanaatimce yasadışı olarak elde edildiği ve daha önce de bu konuda Sincan Cumhuriyet Başsavcılığı’na şikáyette bulunduğum ve hatta dinlenmemi engellemek için bir takım yöntemler kullanarak engellemeye çalıştığım halde telefonlarımı dinleyen, bu görüşmeleri yaptıkları soruşturma sırasında kullanan üç müfettiş hakkında şikáyetçiyim. Haklarında gerekli yasal işlemlerin yapılmasını, öncelikle ve ivedilikle soruşturmaya yansız, tarafsız ve adil davranabilecek müfettişlerin görevlendirilmesi için gereğinin yapılmasını arz ederim."
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı