GeriGündem ‘Tapulu koyum işgal altında’
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

‘Tapulu koyum işgal altında’

‘Tapulu koyum işgal altında’
refid:15157128 ilişkili resim dosyası

Büyük Liman Koyu’nda hukuk karmaşası yaşanıyor. Askeri Saha olduğu için koy sivillere kapalı. Motorcularsa her gün binlerce tatilci taşıyarak buradan para kazanıyor. Koyun 150 yıllık sahibi Hamamcıoğlu Ailesi’nin ise eli kolu bağlı.

İSTANBUL’un Ölüdeniz’i olarak bilinen Sarıyer’deki Büyük Liman Koyu, 2’nci Derece Kara Askeri Yasak Sahası olmasına rağmen motorcular, karadan girişi askerlerin kontrolündeki koya, denizden her gün binlerce tatilci taşıyor. Bundan rahatsız olan koyun 150 yıllık sahibi Hamamcıoğlu Ailesi, ihlalin sona erdirilmesi için 7 yıldır mücadale veriyor. Kuzey Deniz Saha Komutanlığı’na aile adına başvuran Selim Hamamcıoğlu ya kimsenin koya sokulmamasını ya da gelirinin Mehmetçik Vakfı’na bağışlanması kaydıyla kumsala plaj ruhsatı verilmesini istiyor.
Selim Hamamcıoğlu, teknesiyle koya çıkmak istediğinde, motorcuların para istediğini, bunun üzerine ruhsat almak için mücadeleye başladığını anlatıyor. İzin alamadığını belirten Selim Hamamcıoğlu, “Büyük Liman Koyu ile yanındaki Garipçe Koyu, 150 senedir tapulu malımız. Eskiden tuzlu balık ihraç edilirmiş. Rüzgâr almadığı için Dalyanlar kurmak için burası tercih edilmiş. Koyun üst tarafına askeri birlik kurulunca, 2’nci Derece Askeri Bölge ilan edilmiş” dedi.

‘Deniz herkesin malıdır’ dediler

? Hamamcıoğlu, dört yıl önce bir Pazar günü koyda 10 bin kişi olduğunu notere tespit ettirdiklerini belirterek, şunları söyledi: “Motorculara, ‘Burası benim tapulu malım’ dedim. Bana, ‘Deniz herkesin malıdır’ dediler. Bir adam derme çatma kafe yapmış. ‘Ben buraya ayda 15 bin lira kira veriyorum, beni buradan kimse atamaz’ diyor. Kime veriyor bilmiyorum. Benim tapulu arazimi hem de askerin kontrolündeki bu yeri birileri başka birilerine kiralayabiliyor. Plajda hijyen yok. Tuvalet, su, iskele, cankurtaran yok.”

Yorumları Göster
Yorumları Gizle