Gündem Haberleri

  Tantan’ın pandalarının 1 yıllık bambusu hazır

  Hürriyet Haber
  17.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Çin gezisini sürdüren İçişleri Bakanı Saeddettin Tantan'a, Kamu Güvenliği Bakanı tarafından hediye edilen pandalara, Bayramoğlu'ndaki Boğaziçi Hayvanat Bahçesi kapılarını açtı.

  Pandalar için her türlü imkanı sağlayabileceklerini belirten Hayvanat Bahçesi'nin Halkla İlişkiler Müdürü Aydan Tekin, ‘‘Pandalar bambuyla beslenir. Aynı zamanda bir botanik parkı olan bahçemizde, pandaların bir yıllık beslenme ihtiyacını karşılayacak bambu var’’ dedi.

  1976-1977 yılları arasında Çin'de yeterince bambu bulunamadığı için 138 pandanın yaşamını yitirdiğine dikkat çeken Aydan Tekin, ilerleyen yıllarda hayvanat bahçesindeki bambu miktarını ihtiyaca göre arttırabileceklerini, yeterli olmadığı taktirde İtalya'dan bambu ve bambu filizi ithal ederek, pandaların taleplerine cevap verebileceklerini söyledi.

  Nesli tükenen ve dünyanın en kıymetli hayvanları arasında yeralan pandalar, -5 ile 20 derece arasındaki iklimlere çok kısa sürede uyum sağlıyor. Pandalar, çiftleşme dönemlerinin dışında yalnız yaşamayı tercih ediyorlar. Nesilleri tükenmek üzere olduğu için özel koruma projeleriyle takip edilen pandaları, Çin Hükümeti, büyük ülke olarak kabul ettiği ülkelere diplomatik jest olarak hediye ediyor. Çin Hükümeti daha önce Amerika, Fransa ve Almanya'ya panda hediye etmişti. Çin'de kutsal olarak kabul edilen pandaları öldürenler, idamla yargılanıyor.

  BURSA DA TALİP

  Diplomatik pandalara, Bursa Hayvanat Bahçesi de talip oldu. Bursa Fuarcılık A.Ş (Burfaş) Yönetim Kurulu Başkanı Cemil Yıldırır, Bursa Hayvanat Bahçesi'nin, pandanın yaşam ortamının hazırlanması açısından ideal bir yer olacağını belirtti.

  Yıldırır, pandanın Bursa'ya gönderilmesi için Bakan Tantan'ın Türkiye'ye dönüşünden sonra İçişleri Bakanlığı nezdinde girişimlerde bulunacaklarını da bildirerek, ‘‘Dünyada sınırlı sayıda bulunan panda için Türkiye'deki en elverişli ortam, Bursa Hayvanat Bahçesi'dir’’ dedi. Bursa Hayvanat Bahçesi Müdürü Remzi Tezcan da, Bakan Tantan'a panda armağan edileceğinin duyulmasının hemen ardından, hayvanat bahçesinin mimarıyla görüşerek, hazırlıklara başladıklarını kaydetti.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı