Gündem Haberleri

  Tanrısal Kadınlar için geri sayım

  Haşim KILIÇ
  29.10.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Holllanda’da 2013 yılında, Ankara’da ise 2014 yılında açılması planlanan “Tanrısal Kadınlar” sergisi için çalışmalar ve çeşitli görüşmeler yapmak üzere Hollanda’dan bir heyet Başkent’e geldi.

  Enschede Şehri Belediye Meclis Üyesi Maiyke Van Hees, Hollandalı Yazar Henk Boom ve eşi serginin küratörü Lotje de Lussanet, projeye katkıda bulunan kurumlar Twense Welle Müzesi, 21 Rozendal Müzesi, Concordia ve Grenswerk yetkililerinin yer aldığı heyet onuruna, Hollanda’nın Ankara Büyükelçisi Jan Paul Dirkse bir davet verdi. Büyükelçi Hollanda ve Türkiye arasındaki diplomatik ilişkilerin 400. Yılını kutladıklarını belirterek, yapılan kültürel etkinliklerin bu ilişkilerin gelişmesine katkı sağladığını anlattı.

  Önemli kadın  karakterler

  Heyet başkanı Maiyke Van Hees de, “Tanrısal Kadınlar” isimli projenin Hollandalı yazar Henk Boom’un, Kanuni Sultan Süleyman’la ilgili yazdığı ve önümüzdeki dönemde Türkçeye çevrilecek olan “Büyük Türk” isimli kitabıyla ilgili araştırmalar yaptığı sırada ortaya çıktığını anlattı. Hees, proje kapsamında Anadolu’da geçmişten günümüze yaşamış önemli kadın karakterlerin yer alacağını dile getirdi. Kybele, Artemis, Thedora, Mihri Hatun, Kösem Sultan, Dilhayat Kalfa, Halide Edip Adıvar gibi karakterlerin bulunduğu proje kapsamında çeşitli resim ve heykeller sergilenecek. Ayrıca sergi süresince konserler ve kültürel etkinlikler de düzenlenecek.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı