GeriGündem Tanrıkulu: Kulp'taki toplu mezar soruşturulmalı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Tanrıkulu: Kulp'taki toplu mezar soruşturulmalı

Diyarbakır Baro Başkanı Sezgin Tanrıkulu, Kulp'ta bulunan toplu mezarlarla ilgili soruşturmanın etkin bir şekilde yeniden başlatılması gerektiğini savundu.

Tanrıkulu, gazetecilerin, Diyarbakır'ın Kulp İlçesi Alaca Köyü'ne bağlı Kepir Mezrası'nda ortaya çıkarılan toplu mezarda bulunan 11 cesede ait kemiklerle ilgili İstanbul Adli Tıp Kurumu Başkanlığı'ndan yapılan DNA araştırması sonucunun Kulp Savcılığı'na gönderilmesine ilişkin sorularını yanıtladı.

Bu davanın AİHM tarafından Akdeniz-Türkiye Davası başlığı altında daha önce sonuçlandırıldığını, dava dosyasında onlarca tanık dinlendiğini, bu köylülerin köyde gözaltına alındığına dair ciddi tanıklıkların bulunduğunu öne süren Tanrıkulu, şunları söyledi:

“Bu tanıklıklarla cesetlerin bulunmuş olması ve cesetlerin bunlara ait olması konusundaki DNA sonuçları karşısında savcılık, bu tanıkları esas alarak o dönem, orada operasyon yapan Bolu Tugayı hakkında soruşturma açması lazım. Savcının yapacağı iş, öncelikle o dönemde o köydeki birliği ve komutanını tespit etmek ve soruşturmayı başlatmaktır. Bununla ilgili zaman aşımı 25 yıldır. Hala o soruşturma derdesttir. Bana göre savcının bu teknik delil karşısında kaçacak bir yeri kalmamıştır. Soruşturmanın derhal etkin bir şekilde yeniden başlatılması lazım.” Tanrıkulu, ayrıca Mardin'in Midyat İlçesi'nde de cesetlere ulaşıldığını, bölgede birçok kayıp vakasının bulunduğunu iddia etti.

OLAYIN GEÇMİŞİ
  
Kulp'un Alaca Köyü Kepir Mezrası yakınlarında 1993 yılında 11 köylü kaybolmuş, Köye Dönüş Projesi kapsamında köylerine dönen aileler, arazide yağmur ve heyelanın etkisiyle açığa çıkan kemikleri bularak Kulp Cumhuriyet Başsavcılığı'na başvurmuştu.
  
Kulp Cumhuriyet Başsavcılığı olayla ilgili soruşturma başlatmış, bulunan kemikler, kaybolan 11 köylünün yakınlarının kan örnekleriyle birlikte İstanbul Adli Tıp Kurumu Başkanlığı'na gönderilmişti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle