Gündem Haberleri

  ‘Tanklar sınırı geçti’ iddiası doğru değil

  Hürriyet Haber
  26.10.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Başbakan Tayyip Erdoğan, İzmir’de gazetecilerin BBC’nin TSK’nın operasyonlarında 1400 teröristin etkisiz hale getirildiği ile ilgili haber verdiğini anımsatılınca şunları söyledi:

  “BBC’nin açıklamış olduğu rakamlar ciddi rakamlar değil. Nereden çıkartmışlar, nereden bulmuşlar bu rakamları belli değil. Genelkurmayımızın yapmış olduğu açıklama var. Çukurca da 54 terörist etkisiz hale getirilmiştir. Bunun ötesinde sınır ötesinde yapılan operasyonlarda ise 200 ile 270 terörist’in etkisiz hale getirildiği tahmin edilmektedir. BBC’nin açıkladığı rakam zaten Genelkurmay tarafından doğrulanmıyor. Bu kesinlikle doğru değil.

  Tanklar sınırı geçmedi

  Bir diğer iddia ise tanklarımızın sınırı geçtiği iddiası. Bu da doğru değil. Sadece sınırda normal bir tatbikat yapılmıştır. Bu tatbikatı arkadaşlarımız sınır ötesi olarak mı görüyorlar bilmiyorum. Ortada böyle bir şey yok. Yanlış aktarılma var. Bu konuda biz basın kuruluşlarının sahipleri ve genel yayın yönetmenleri ile yaptığımız toplantıda ‘aman, bu konuda doğru habere dikkat edelim. Genelkurmay’ın, Başbakanlığın yapmış olduğu açıklamalara dikkat edelim, böylece yanlış haber vermeyiz. Dolayısıyla kamuoyunu yanlış bilgilendirmeyiz’ dedik. Biz de ilgili birimlerimize talimat verdik. Sık sık bilgilendirme yapın ki yanlış haber yanlış enformasyon olmasın. Biz bundan sonraki süreçte de bunu devam ettireceğiz. Terörle mücadeleye devam, siyasetle müzakereye devam. Anlayışımız bu.”

  Genelkurmay: Tatbikat yaptık

  Genelkurmay Başkanlığı da, tankların sınır ötesine geçtiğine yönelik iddiaların gerçeği yansıtmadığını bildirdi. Genelkurmay Başkanlığı’nın internet sitesinde yer alan basın açıklamasında, bazı basın yayın organlarında TSK tanklarının sınır ötesine geçtiğine dair haberlere yer verildiği anımsatıldı. Açıklamada, “Bu haber doğru değildir. Tank birliklerimiz, Silopi doğusunda, sınırlarımızın içerisinde ve sınıra yakın bölgelerde eğitim ve tatbikat icra etmişlerdir” denildi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı