Gündem Haberleri

  Tanklar kurtardı

  Hürriyet Haber
  19.12.2001 - 01:48 | Son Güncelleme:

  Yoğun kar yağışı Trakya bölgesinin dünyayla ilişkisini kesti. Alarma geçen Trakya'daki askeri birlikler, kurtarma çalışmalarına katıldı. Yollarda kalan yolcular, tanklarla civar ilçelere taşındı.

  Son yılların en ağır kışını yaşayan Trakya'da hayat felç... Göl ve nehirler dondu. Yollar kapandı. Yer yer 1 metreyi aşan karda mahsur kalan yolcuları askeri birlikler tanklarla kurtardı. Okullar tatil edildi. Anadolu'da da binlerce köyle irtibat kesildi.

  Karakış yurdun büyük bölümünde etkili olurken, bayramı tipi altında geçiren Trakya'da nehirler ve göller dondu, TEM dahil karayolları kardan kapandı. Gittikleri yerlerden dönemeyen tatilciler, zorunlu olarak tatillerini uzatmak zorunda kaldılar. Kar nedeniyle Trakya'daki askeri birlikler alarm durumuna geçerken, fiilen kurtarma çalışmalarına katıldılar. Tanklarla harekete geçen askeri birlikler, yer yer 1 metreyi aşan karda, bir çok yolcuyu mahsur kaldıkları yerlerden kurtardı. Trakya'da 17 ilçe ve 572 köy yolu ulaşıma kapandı. Anadolu'da da binlerce köyle irtibat kesildi. Hema Endüstri A.Ş.'nin sahibi Mehmet Hattat, Çerkezköy'de halka Türk Silahlı Kuvvetleri için ürettiği zırhlı araçla ekmek dağıttı.

  OKULLAR KAPANDI

  Trakya ve Marmara'daki yerleşim merkezlerinde ilk ve orta dereceli okullar çetin kış koşulları dikkate alınarak tatil edildi. Sakarya, İzmir'in Karşıyaka ile Çiğli ilçelerinde ilk ve orta dereceli okullarda öğretime pazartesine kadar, Edirne, Kırklareli, Düzce ve Balıkesir'in 9 ilçesinde 2 gün, Bolu, Kocaeli, Yalova, Bilecik, Tekirdağ, Çanakkale, Bursa, Bandırma, ve Manisa'da 1 gün ara verildi. Sakarya Üniversitesi'ne bağlı tüm fakülte ve yüksek okullarda da bugün öğretim yapılmayacak. Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Osman İnci, 19 Aralık 2001‘den itibaren 3 gün içinde Edirne’ye ulaşamadıkları için sınavlara giremeyenlere ek sınav hakkı tanınacağını bildirdi.

  ÇATILAR ÇÖKTÜ

  Sakarya'da 92 köyün yolu kardan kapanırken, Serdivan Beldesi'nde biriken karın ağırlığına dayanamayan halı saha ile iki garajın çatıları çöktü, 4 otomobil ile 2 minibüs hasar gördü. Bursa'da kar ve fırtına yaşamı etkiledi. Kuştepe Mahallesi'nde, Müzeyyen Babayiğit'e ait iki katlı evin çatısı, dün öğe saatlerinde karın ağırlığına dayanamayarak çöktü. Aile bayram ziyaretine gittiği için ölen ve yaralanan olmadı. Kayseri ve çevresinde önceki gece başlayan ve saatteki hızı 80 kilometreyi bulan şiddetli fırtına ve tipi, elektrik hatlarında arızalara yol açtı. Kentin önemli bölümüne uzun süre elektrik verilemedi.

  TELEFONLAR SUSTU

  Doğu'daki yüksek kesimlerde kar kalınlığı 3 metreyi buldu. Enerji nakil hatlarındaki arazılar nedeniyle Ardahan, Ağrı, Erzurum ve Kars'da bir çok yerleşim birimine bayram süresince elektrik verilemedi. Yine yoğun kar yağışı yüzünden bir çok yerleşim biriminde telefonlar sustu. Ardahan İl Jandarma Komutanlığı yetkilileri, mahsur kalan araçların kısa sürede kurtarılması için belirli noktalarda, bu konuda eğitim gören jandarma timlerinin jet-skilerle hazır bekletildiğini belirttiler. Yetkililer, son olarak Göle-Ardahan karayolunun 15. kilometresinde, 9 otomobil ve 1 otobüste mahsur kalan 21 kişinin kurtarıldığını kaydettiler.

  Kurtuluşun Öyküsü

  Alo Jandarma mahsur kaldık

  Edirne'nin Keşan ve Tekirdağ'ın Malkara ilçesi arasındaki Yenimuhacir Sapağı'nda kara saplanan otomobile arkadan gelen 3 araç daha çarptı. Ölen ve yaralanan kimsenin olmadığı kazadan sonra kara saplanan araçlarda mahsur kalanlar, saat 24.00 sıralarında cep telefonuyla jandarmadan yardım istedi. Keşan Kaymakamı İbrahim Avcı, Tugay Komutanı Tuğgeneral Kemal Tutkun ve Belediye Başkanı Mustafa Yürek, Keşan 4'üncü Mekanize Tugay Komutanlığı'ndan sağlanan 1 tank, 1 kariyer ve 1 kepçeyle ilçe merkezine 6 kilometre uzaklıktaki mahsur kalanlara sabaha karşı ulaştı. Mahsur kalanlar, tank ve kariyere alınarak, saat 06.00'da Keşan'a getirildi. Ardından yine Keşan'ın Siğilli Köyü'nde bir otobüste mahsur kalan 36 kişi yardım talbinde bulununca tank, kariyer ve kepçeden oluşan kurtarma ekibi bölgeye hareket etti. Ancak Keşan çıkışında tank kara saplandı ve ekip bölgeye ulaşamadan geri döndü. Siğilli köylüleri, mahsur kalan otobüs yolcularına ulaşarak onları köylerine götürdü. Edirne Sultanköy'de araçlarında mahsur kalanlar ise traktörlerle köylere taşındı. Babaeski'den hareket ederek doğum için Devlet Hastanesi'ne giderken yolda mahsur kalan Raziye Ok da, Jandarma ekipleri tarafından kurtarılarak, Karayolları ekipleri gözetiminde, Lüleburgaz Devlet Hastanesi‘ne ulaştırıldı.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı