Gündem Haberleri

  Tank ihalesinde karar ertelendi

  Hürriyet Haber
  24.12.2001 - 14:36 | Son Güncelleme:

  600 milyon dolarlık tank modernizasyonu ihalesini karara bağlayacak Savunma Sanayi İcra Komitesi'den karar çıkmadı.

  Savunma Sanayi İcra Komitesi, aralarında 600 milyon dolarlık tank modernizasyonu ihalesinin de bulunduğu bir dizi silah alımını karara bağlamak üzere bugün toplandı. Başbakan Bülent Ecevit’in başkanlık ettiği komite daha önce aldığı bir tank modernizasyonu ihalesinde İsrail’I tek kaynak olarak belirlemişti. Uzun süren görüşmelerin ve çetin pazarlıkların ardından ihale için yeniden karar verilmesi beklenen toplantıdan bir sonuç çıkmadı.

  Başbakan Bülent Ecevit, toplantıda, İsrail IMI firmasıyla görüşmeleri yapılan "M 60 tanklarının modernizasyonu" projesi konusunda durum değerlendirmesi yapıldığını söyledi.

  Ecevit, toplantı sonrası yaptığı açıklamada, "söz konusu firma ile henüz üzerinde anlaşmaya varılamayan konular olduğu görülmüştür. Bu konuların çözümü için, firmayla görüşmelere devam edilmesine karar verilmiştir" dedi.

  Ecevit, "üzerinde anlaşılamayan konuların neler olduğuna" ilişkin soruya karşılık, "onlar teknik ayrıntılardır açıklayamamam" ifadesini kullandı.

  Görüşmelerde bazı ilerleme ve gelişmeler olduğuna işaret eden Başbakan Ecevit, ancak üzerinde henüz anlaşmaya varılamayan önemli konular da olduğunu, buna bağlı durum değerlendirmesinin devam edeceğini kaydetti.

  ÖNCELİKLİ KONU TANK İHALESİ

  Başbakan Ecevit’in yanısıra, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu, ve Milli Savunma bakanı Sabahattin Çakmakoğlu’nun da katıldığı toplantının öncelikli konusu tank ihalesiydi. Savunma Sanayi Müsteşarlığı kaynaklarından finanse edilmesi beklenen proje kara kuvvetleri komutanlığı envanterindeki M 60 tanklarının yenilenmesini amaçlıyor.

  Savunma Sanayi İcra Komitesi daha önce aldığı bir kararla İsrail devlet kuruluşu olan IMI şirketini tek kaynak olarak saptadı. Aradan geçen süre içinde İsrail şirketi bir örnek model üzerinde çalışmaya başladı. Son olarak M 60 tanklarını üreten ABD General Dynamics de ihaleye talip oldu. Bazı yerel şirketler de ihalede pay sahibi olmak istiyor.

  170 adet tankın bin an önce yenilenmesi gerekiyor. Kara Kuvvetleri Komutanlığı, elindeki tankların yaşlı olmasını gerekçe göstererek bu projenin bitirilmesini istiyor. Savunma Sanayi İcra Komitesi’nin daha önce karara bağladığı ber konuyu yeniden gündeme alması, bir dizi iddiaya hedef olan ihale konusunda önemli bir karar verileceğini gösteriyor.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı