GeriGündem Tanıklık ücretine 2,75 kuruş zam
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Tanıklık ücretine 2,75 kuruş zam

Tanıklık ücretine 2,75 kuruş zam

ADALET Bakanlığı 2018 yılı Tanıklık Ücret Tarifesi’ni belirledi. Yeni yılda mahkemede tanıklık yapan vatandaşlara “tanıklık nedeniyle kaybettiği zamanla orantılı olarak” günlük 40 liraya kadar ücret ödenecek. Tanığa tazminat ve giderler hiçbir vergi, resim ve harç alınmaksızın ödenecek.

YOL KONAKLAMA VE YEMEK DE KARŞILANIYOR

2018 Tanıklık Ücret Tarifesi’nde ceza muhakemesi sırasında Cumhuriyet savcısı, mahkeme başkanı veya hâkim tarafından çağrılan tanıklara verilecek tazminatlar belirlendi.

Buna göre, mahkemeye gidip tanıklık eden vatandaşlara “tanıklık nedeniyle kaybettiği zamanla orantılı olarak” günlük 15-40 TL ücret ödenecek. Eğer tanık mahkemede hazır olabilmek için seyahat etmek zorunda kalmışsa yol giderleriyle tanıklığa çağrıldığı yerdeki ikamet ve beslenme giderleri de karşılanacak.

Geçen yıl tanıklık ücret olarak 15 ile 37,25 kuruş olarak ödeniyordu.Böylece, tanıklık ücreti geçen yıla göre 2,75 kuruş zamlanmış oldu. Adalet Bakanlığı’nın bugünkü Resmi Gazete’de yayımlanan tebliğine göre yeni tanıklık ücretleri 1 Ocak 2018’de yürürlüğe girecek.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle