Gündem Haberleri

  Taner'in purosuna kardeş dokundurması

  Hürriyet Haber
  05.03.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Başbakan Yılmaz'ın kardeşi ve MKYK üyesi Turgut Yılmaz, önceki gece 4 saat süren toplantıda, bakanlara sert çıktı. Kardeş Yılmaz, Eyüp Aşık'ı ‘‘Cin fikirliliğin alemi yok’’ sözleriyle eleştirirken, Güneş Taner'in de 30 santimlik purosunu vatandaşın gözüne sokmasına tepki gösterdi.

  ANAP Lideri ve Başbakan Mesut Yılmaz'ın kardeşi Turgut Yılmaz, üyesi olduğu MKYK'nın önceki gece yapılan toplantısında parti yöneticilerini ve bakanları sert ifadelerle eleştirdi.

  Eyüp Aşık'ın yerel seçimlerin bir an önce yapılmasını isteyen konuşmasının ardından söz alan kardeş Yılmaz, şunları söyledi:

  ‘‘Belediyelerle ilgili sözleriniz doğru olabilir. Ama böyle bir erken yerel seçim bizim ekonomik politikalarımızı altüst eder. RP'nin zayıf olduğu anda erken yerel seçim yapalım puan kazanalım gibi cin fikirliliğin alemi yok. Siz bu sözlerinizle faizleri 10 puan artırdınız. Ekonomiye böyle bir sıkıntı vermeye hakkınız var mı?

  Hükümet yol, köprü, geçit yapabilir. Ama vatandaş bunlara bakarak oy vermez o cebini düşünür. Onları acil olarak ilgilendiren aşı, sofrası ve filesidir. Fileden yangın var, önce bu yangını söndürün. Ben Güneş Taner'in ekonomi konusundaki çalışmalarını destekliyorum. Ama vatandaş elindeki puroyu gözüne sokan bakan istemiyor. 30 santimetre uzunluğunda purosu olan birini vatandaş evine konuk etmek istemez. Sadece Güneş Taner'in değil. Ben bir işadamıyım, zam yaparken elim titriyor. Siz çıkıp ‘Benim 6 aylık sürem doldu, zam yapacağım' diyemezsiniz. İrtica tehdidi, darbe söylentileri arasında önemli adımlar atıldı. Ama vatandaş normal yaşama dönünce bunları unutur.’’

  Adalet Bakanı Oltan Sungurlu, rüyasında Yılmaz’ı Cumhurbaşkanı olarak gördüğünü söyleyince kahkahalar koptu, Başbakan yalnızca tebessüm etti.

  Agah Oktay Güner, ‘‘Sayın Başbakan sürekli koalisyon ortaklarımızla uyumlu olduğumuzu söylüyor. Bu uyum lafları başımıza iş açacak. Milli Eğitim Bakanı'yla mı, Kültür Bakanı'yla mı uyumluyuz?’’ diye sordu.

  Toplantının sonunda kısa bir değerlendirme yapan Başbakan Yılmaz, milletvekillerini Meclis'e devam konusunda uyardı. Başbakan, ‘‘Seçimlerde ön seçim yapmayı planlıyoruz. Ancak merkez kontenjanımız da olacak. Meclis'e devam etmeyen arkadaşları merkez adayı göstermeyeceğimizi ilan edelim. Eğer bu kişiler gidip çalışıp ön seçimden çıkarlarsa ne ala’’ dedi.


  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı