Gündem Haberleri

  Tam kusurlu bulunan doktora 417 TL ceza

  Ali Ekber ŞEN- Mustafa ERCAN / DHA
  26.04.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Mersin’de, boyunu uzatmak isterken sakat kalan 41 yaşındaki Meryem Akyol’un, kendini sakat bıraktığı gerekçesiyle şikáyet ettiği, Sağlık Bakanlığı Yüksek Sağlık Şûrası’nın da sekizde sekiz kusurlu bulduğu Dr. Ömer Sayar, 417 TL cezaya çarptırıldı. Akyol, karara itiraz etti.

  İKİ çocuk annesi Meryem Akyol, 2001’de boyunu 10 santimetre uzatmak için Dr. Ömer Sayar’a ait olan Tarsus İlçesi’ndeki Ömer Sayar Hastanesi’nde ameliyat olmuştu. Ameliyatın ardından bir yıl aynı hastanede tedavi altında kalan Akyol’un sağ bacağındaki yara iyileşmemiş, sol bacağı da diz hizasından bükülme özelliğini kaybetmişti. Sakat kalıp, tekerlekli sandalyeye mahkûm olan Akyol, kendini sakat bırakmakla suçladığı Dr. Ömer Sayar hakkında suç duyurusunda bulunmuştu.

  Sekizde sekiz kusurlu

  Tarsus 1’inci Asliye Ceza Mahkemesi’nde, ’Dikkatsizlik ve tedbirsizlikle yaralamaya sebebiyet vermek’ suçundan açılan dava karara bağlandı. Mahkemenin de görüşünü aldığı Yüksek Sağlık Şûrası (YSŞ), doktoru sekizde sekiz kusurlu buldu. Savunmasında "Kendi kusuru nedeniyle iyileşemedi" diyen Dr. Sayar, ’Dikkatsizlik ve tedbirsizlikle yaralamaya sebebiyet’ suçundan üç ay hapis ve 141 TL para cezasına çarptırıldı. Duruşmalardaki iyi hali göz önünde bulundurularak bu ceza, iki ay 15 gün hapis ve 117 TL paraya indirildi, hapis cezası da günlüğü 4 TL’den olmak üzere toplam 300 TL para cezasına çevrildi.

  ’Hayatım karardı’

  Ameliyatla hayatının karardığını vurgulayan Akyol, "Cezayı normal karşılamıyorum. İnsan hayatı bu kadar ucuz olamaz. Hayatım karardı. Ayakkabı giyemiyorum, istediğim kıyafeti giyemiyorum, istediğim gibi yürüyemiyorum. YSŞ, sekizde sekiz kusurlu bulmasına rağmen mahkeme nasıl olur da böyle bir karar verir?" dedi.

  Meryem Akyol’un Dr. Ömer Sayar hakkında Tarsus 2’nci Asliye Hukuk Mahkemesi’nde açtığı 100 bin TL manevi, 1000 TL maddi tazminat ve 4 bin TL tedavi giderleri olmak üzere 105 bin TL’lik tazminat davası ise sürüyor.

  Devam eden davası var

  Dr. Ömer Sayar yine Tarsus 1’inci Asliye Ceza Mahkemesi’nde, İngiltere’de yaşayan Zeynep ve Rahim Coşkun çiftinin omurgasındaki eğrilik nedeniyle yürüme engelli dünyaya gelen 16 yaşındaki oğulları Cihan Coşkun’un ölümüne neden olduğu iddiasıyla altı yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanıyor. 2005’teki bir dizi ameliyatlarda Cihan Coşkun’a yanlış kan verildiği, ortaya çıkan komplikasyonların hastane koşullarında giderilememesi sonucu öldüğü öne sürülüyor.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı