Gündem Haberleri

  Tam 25 yıldır eşini döven rektör kim?

  Hürriyet Haber
  01.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Üniversite çevresinde şok

  Feminist Yazar Duygu Asena, Milliyet Gazetesi'ndeki köşe yazılarında Türkiye'deki üniversitelerden birinin rektörünün tam 25 yıldır karısını vahşice dövdüğünü duyurdu. Dayakçı rektör iddiaları, üniversite çevrelerinde büyük tartışma yarattı.

  Türkiye'nin en çok okunan kadın gazeteci-yazarlarından Duygu Asena, 8 Nisanda yayınlanan ‘‘Eğitim Görevlisi Beyefendi’’ başlıklı yazısında, bir üniversite rektörünün eşinden gelen mektuba yer verdi. Asena, yıllardır eşini acımasızca döven dayakçı ve intihar eğilimli rektörün kimliğini ve bunu neden açıklamadığını, 15 Nisandaki yazısında şöyle anlattı:

  ASENA BİLİYOR

  ‘‘Bu şimdi emekli olan, ama bir zamanlar çalışan kadın, şu anda boşanmak üzere olduğu kocasının adını yazmamıştı. Kendi adının da yazılmasını istemiyordu. Bana güvenmişti ve elbette tüm meslek hayatımdaki ‘güvenilirlik' ilkemi bozmayacak, istemediği şeyi yapmayacaktım. Yine de yapmayacağım, ama adamı bulduğumu size anlatacağım.

  O kadın, kocasının adını yazmamıştı ama soyadından ve mektubun geldiği kentten bu rektörün kim olduğunu bulmam beş dakikamı aldı, ikinci beş dakikada ise o adamın renkli fotoğrafı masamın üzerindeydi...

  Hale resmi masama koydu... İkimiz de o adama şaşkınlıkla ve aniden oluşan mide bulantımızla baktık.

  Tabii ki siyah elbise ve kravatlıydı... Saçları aktı, gözlükleri vardı... Yani adam yemin etse ‘Ben karımı dövüyorum, hem de ameliyat olmuş kafasına telefon ahizesini indiriyorum' dese, inanamazdınız...’’

  CESURSAN ÇIK ORTAYA

  Duygu Asena, sözü geçen rektörle karşılaştığını anlattığı yazıda ‘‘O kır saçlı, kalantor görünüşlü profesör adama içim daralarak, kalbim sıkışarak, midem bulanarak bakıyordum. O kadın izin verse, adını sanını her şeyini açıklamak istiyordum. Evet açıklanmalı ki bu ona ve onun gibilere bir ders olsun, utansınlar ve korksunlar...’’ diyordu.

  Asena, yazının sonunda ‘‘o adam’’a yazdığı mektupta, dayakçı rektöre ‘‘Profesör adam... Eğer iki haftadır yazılarımı okumuşsan anlamışsındır senden söz ettiğimi, cesaretin varsa çıksana ortaya. Eğer insansan, eğer erkeksen, çıkıp da yaptıklarını savunsana...’’ diye seslendi.

  KARINA DUA ET

  Adamın adını sadece eşi istemediği için yazmadığını belirten Asena, yazısının ‘‘O Adama Mektup’’ başlıklı bölümünde ‘‘O kadına, o 25 yıl acımasızca senden dayak yiyip, insan içine çıkmaya utanan, kimseye görünmemek için apartmandan sabahın köründe çıkıp, geç vakit dönen o kadına dua et yatıp kalkıp. 8 Mart Kadınlar Günü’nde benimle dertleşmek için yolladığı mektupta isimlerin gizli kalmasını istediği için...’’ diyordu.

  ADI AÇIKLANMALI

  Asena, 22 Nisan'daki yazısını, dayakçı rektör ve eşinin yaşadıklarına ilişkin aldığı mektuplara ayırdı. Bazı kişiler rektörün eşine acırken, bazı kişiler de bunca yıl kendisini döven eşinden ayrılmayan kadını eleştiriyorlardı yazıda. Aynı yazıda Asena, rektörle eşinin boşanma davasının sonuçlandığını da açıklıyordu.

  Duygu Asena'nın yazdıkları akademik çevrelerde şok yarattı. Herkes Asena'nın 3 hafta boyunca köşesine konuk ettiği dayakçı rektörün kim olduğunu tartışıyor ve birtakım isimler ortaya atılıyor. Asena, güvenilirliğini zedelememek için çok istese de eski eşinden izin almadığı için rektörün adını yazmıyor. Bazı gazeteci ve akademisyenler ise böyle tutarsız davranışları olan bir eğitimcinin bir an önce açıklanmasını istiyorlar.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı