Gündem Haberleri

  Tam 22 ülkeye satıldı

  Hürriyet Haber
  07.10.2011 - 08:58 | Son Güncelleme:

  Halit Ergenç, Meryem Uzerli, Nebahat Çehre, Okan Yalabık, Selma Ergeç ve Nur Fettahoğlu’nun başrol oynadığı, yayınlandığı ilk günden itibaren reyting rekorları kıran “Muhteşem Yüzyıl” 22 ülkede izleyicisiyle buluşacak.

  Yapımcılığını TİMS Productions’ın üstlendiği, senaryosunu Meral Okay’ın yazdığı, yönetmenliğini Yağmur ve Durul Taylan’ın yaptığı, “Muhteşem Yüzyıl” Türkiye sınırlarını aşarak dünyanın farklı ülkelerinin de ilgi odağı oldu. Geçtiğimiz yıl içerisinde Discop,  Miptv, L.A Screening, Discop Budapeşte ve Discop İstanbul olmak üzere dünyanın önde gelen televizyon fuarlarına katılan Muhteşem Yüzyıl, birçok yabancı tv kanalları  dizinin kendi ülkelerinde yayınlanması için teklifte bulundular. Bir süredir devam eden görüşmelerin ardından dizi Ortadoğu başta olmak üzere,  Azerbaycan, Slovenya, Slovakya, Karadağ, Çek Cumhuriyeti, Ukrayna, Bosna, Kosova, Sırbistan,  Bulgaristan, Yunanistan, Romanya, Hırvatistan, Macaristan, Makedonya, Kazakistan, Afganistan, Rusya, Arnavutluk, Japonya gibi ülkelerle anlaşma sağlandı. Dizinin satıldığı 22 ülkelerdeki yayınları Aralık ayı itibarıyla başlayacak.

  Muhteşem Yüzyıl dizisi, 3 Ekim Pazartesi günü Cannes’da düzenlenen Mipcom fuarına katılırken önümüzdeki aylarda ise Singapur’da düzenlenecek Asia Television Forum fuarına da katılması planlanıyor.

  MUHTEŞEM YÜZYIL DÜNYA BASININDA

  22 ülkede yayınlanmaya başlayacak olan  “Muhteşem Yüzyıl” Dünya basınında sıklıkla yer almaya devam ediyor. Sezon boyunca en çok konuşulan yapımlar arasında yer alan Muhteşem Yüzyıl’ın oyuncuları, senaryosu ve teknik anlamdaki başarısına dünya basını övgü dolu sözlerle yer veriyor. Fransa’nın en önemli radyo kanallarından biri olan Radio France Culture, Halit Ergenç ve Meryem Uzerli’ nin rollerini büyük başarı ile sergilediklerini belirtirken, Türkiye’nin son yıllarda dizi sektöründe, özellikle Ortadoğu’da önemli bir güç haline geldiğini belirtti.  

  "Turkish Delight" başlığıyla Muhteşem Yüzyıl dizisine geniş yer veren online The Daily dergisi ise diziden övgüyle söz etti. Türk dizileri arasında Muhteşem Yüzyıl’ın farkını ve başarısını vurguladıkları yazılarında set izlenimlerine yer verdiler. Muhteşem Yüzyıl dizisi ile ilgili haber yapmak için Türkiye’ye gelen The Daily ekibi, dizi setine yaptığı ziyaretinde özellikle sanat ve kostüm tasarımlarını çok beğendiklerini ve mekânların Topkapı Sarayı’na birebir benzetilmesi karşısında çok etkilendiklerini vurguladılar.  Yurtdışından dizinin dağıtımı için gelen taleplere de yer verilen yazıda Muhteşem Yüzyıl,  Avrupa ve Amerika'nın  yanı sıra Hindistan ve Çin'de de merakla beklendiğinin altını çizdi. 

  Muhteşem Yüzyıl dizisi ile ilgili The Daily ve Radio France Culture’ın yanı sıra Variety, Ttvmedianews, cee|tv, c21 media.net internet sitelerinde makaleler yer verirken Yale Üniversitesi’nin tarafından çıkarılan “The Yale Globalist” dergisinin Eylül sayısında da yer aldı. Newsweek, Dubai TV ve RTL Muhteşem Yüzyıl setini ziyaret edip projeyle ilgili geniş haberlere yer veren diğer mecralar arasında yer alıyor.                            

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı