Gündem Haberleri

  Talihsiz Tuğçe'nin yakınlarından protesto

  A.A
  06.12.2009 - 13:28 | Son Güncelleme:

  Adana'da 28 yerinden bıçaklanarak öldürülen genç kızın ailesi, yakınları ve mahalle halkı, pankartlar ve sloganlar eşliğinde mezarlığa kadar yürüyüş yaparak, katil zanlısının en ağır cezaya çarptırılmasını istedi.

  Seyhan Barajı ÇEAŞ Hidroelektrik Santrali Yüreğir kıyısındaki kayalıklarda, eski erkek arkadaşı Malik En (17) tarafından öldürüldüğü iddia edilen Tuğçe Anlaş'ın (20) ailesi, yakınları ve mahalle halkı, Hürriyet Mahallesi'nde toplandı. Tuğçe Anlaş'ın kuzeni Aygün Haskaya, grup adına yaptığı açıklamada, cinayeti protesto etmek ve acılarını toplumla paylaşmak amacıyla toplandıklarını kaydetti.

  Seslerinin milyonlara ulaşmasını ve başka Tuğçe ve Münevverlerin “canilerin kör bıçağıyla” öldürülmemesini istediklerini ifade eden Haskaya, “Katil Zanlısı Malik En, hak ettiği cezayı almazsa, yaramız kanamaya devam edecek. Tuğçe'nin annesinin ağıtları hiç bir zaman susmayacak. Tuğçemizin sesi, neşe dolu tavırları ve kahkahaları halen kulaklarımızda. Hayatının baharında yaşayacağı bir hayat varken 17 yaşındaki bir cani onun hayatına son verme hakkını kendinde buluyor. Bu hakkı ona kim veriyor” dedi.

  Tuğçe Anlaş'ın öldürülmesinin Münevver Karabulut cinayeti gibi topluma emsal teşkil ettiğini ifade eden Haskaya, şöyle konuştu:
  “Verilen hüküm az olursa, bir çok cani bu davanın ardından başka çiçeklerimizi solduracaktır. Cinayetin yaşı yoktur. 17 yaşındayken işlenen cinayetlerin de yaptırımı ağır olmalı. Yetkililer bu durumu düzeltmezse, örnek teşkil eden bu cinayetler artarak devam edecek. Tuğçe'nin katılı Malik En ve Münevver Karabulut'un katili Cem Garipoğlu, az bir cezayla kurtulurlarsa kısa süre sonra toplumun içine karışacak, yaptıkları yanlarına kar kalacaktır.”

  Konuşmanın ardından, aralarında baba Ergün Anlaş, anne Meryem Anlaş ve kardeşi Gizem Anlaş'ın (17) da bulunduğu kalabalık grup, sloganlar atarak ve pankartlar taşıyarak, genç kızın kabrinin bulunduğu Akkapı Mezarlığı'na yürüdü.

  Yürüyüş sırasında yoldaki ve evlerindeki vatandaşların da gruba destek vererek alkışladığı ve bazılarının grupla birlikte yürümeye başladığı görüldü.

  Tuğçe Anlaş'ın mezarına gelindiğinde ise annesi ve yakınları, ağıtlar yakarak, gözyaşı dökerek, katil zanlısının ağır şekilde cezalandırılmasını istediklerini söyledi.

  Anne Meryem Anlaş, “Hani kızım gitmeyecektin, sen benim tek dert ortağımdın. Bizi bırakıp nerelere gittin Tuğçem” diyerek ağıt yaktı.

  Grup, daha sonra dua ve Kur'an-ı Kerim okunmasının ardından dağıldı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı