Gündem Haberleri

  Talibansız Afganistan'a Anadolu İslam modeli

  Turan YILMAZ/ANKARA
  13.12.2001 - 02:00 | Son Güncelleme:

  Afganistan'ı yıllarca dini baskı altında yöneten Taliban'ın aşırı taassubunun izleri, Türkiye'nin dünyaya örnek olan hoşgörülü Anadolu İslamı'yla silinecek. Taliban'ın devrilmesinin ardından harekete geçen Diyanet İşleri Başkanlığı Afganistan'a din adamı gönderiyor.

  Diyanet, 4 yıl önce Mezar-ı Şerif'te yaptırdığı, ancak Taliban işbaşına geçince faaliyete geçirilemeyen İlahiyat Fakültesi'ni de yeniden canlandırıyor. Diyanet'in yardımıyla Türkiye'de ilahiyat öğrenimi gören 15 Afgan öğrenci de, Taliban taassubuna karşı ülkelerine Anadolu İslamı'nın hoşgörüsünü taşımak için Türk din görevlileriyle birlikte ülkelerine dönmeye hazırlanıyor. Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Nuri Yılmaz, ‘‘Bizim Diyanet olarak orada gerçek İslamı anlatmamız lazım. İslamın gerçek anlamını kafalara yerleştirmek gerekiyor. İslam dünyasına Taliban model olamaz, örnek olamaz. İlahiyat hocaları, din görevlileri de gönderilecek. Oradaki o taassubu kırmak lazım’’ dedi.

  Kuran'ın emrettiği gibi ‘‘orta yol’’ izleyerek, aşırılıklardan uzak, hoşgörü, uzlaşı ve sevgiye dayanan bir çizgi izleyen Türkiye'nin bu açıdan İslam dünyası için en güzel model olduğunu da söyleyen Yılmaz, şöyle konuştu:

  ‘‘Türkiye, İslam coğrafyasındaki en medeni, en modern ülke. Türkiye, bütün müktesebatıyla İslam dünyası için bir örnek olabilir. Türkiye hoşgörü ve uzlaşma kültürünü yaşamına geçirmiştir. Dünyaya da bunu göstermek gerekiyor. Bu haliyle Türkiye'deki müslümanlık, İslami yaşam tarzı, diğer İslam ülkelerinden çok daha ileri düzeydedir. Bizde yobazlık, bağnazlık ve taassubun yerine, hoşgörü, müsamaha var. Türkiye'de insanlar ibadetlerini zorlamayla değil, içlerinden geldiği için yapıyorlar. Asıl ibadet budur’’
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı