Gündem Haberleri

  Taliban'ı biz çökerttik

  Hürriyet Haber
  16.11.2001 - 01:50 | Son Güncelleme:

  Başbakan Ecevit, Türkiye'nin Afganistan'daki terörizme karşı mücadeleye katılma kararının, Taliban'ı moral açıdan çökerttiğini söyledi. Etnik grupların rekabetine dikkat çeken Ecevit, ‘‘Süratle sağlıklı bir devlet yapısı oluşturulmazsa, mücadele boşa verilmiş olacak’’ dedi.

  Başbakan Bülent Ecevit, Türkiye'nin, Afganistan'daki terörizm mücadelesine katılma kararı almasının, Taliban'ın moral açıdan çökmesinde etkili olduğunu bildirdi. Ecevit, dün DSP Grubu'nda Afganistan'a yönelik olarak şu açıklamalarda bulundu:

  BEYHUDE ÇABA

  Afganistan'da, Taliban baskı ve zulmünden kurtulma olanağı bulundu. Artık mücadele, Taliban tarafından beyhude sürdürülen bir olaydır. Sadece Kandahar'ın bazı varoşlarında bazı direnişler vardır. Taliban direnişi fazla sürmeyecektir. Çünkü birlikler arasında iletişim de kuramıyorlar.

  YANILMAYALIM

  Kısa sürede sağlanan başarıya bakıp, işlerin iyi olduğunu düşünmek doğru değildir. Çünkü halen Afganistan'da yönetim ve siyaset bakımından ciddi boşluk vardır. Bir yandan da muhalefeti oluşturan değişik etnik gruplar arasında kıyasıya bir rekabet vardır. Eğer süratle sağlıklı bir devlet yapısı oluşturulamayacak olursa bu mücadele boşuna verilmiş olacaktır. Bu konuda en büyük katkı da Türkiye'den gelebilir.

  TÜRKİYE'NİN ROLÜ

  Taliban'ın kısa sürede moral çöküntüsüne uğramasının nedeni, Türkiye'nin, Afganistan'daki terörizme karşı mücadeleye katılma kararını açıklamış olmasıdır. Çünkü Afgan halkı çok iyi biliyor ki Türkiye, dünyada İslam ülkeleri arasında en güçlü olan ülkedir. Onun için ona karşı direnilmesi mümkün değildir. Taliban güçleri bunu bildiği için moral çöküntü içine girmiştir. Uğradıkları yenilgide önemli bir etken bu olmuştur. Özellikle Türkiye'nin katılımıyla görülmüştür ki, Afganistan'a açılan mücadele İslam'a karşı değil, teröre karşı verilen bir mücadeledir.

  BÜYÜKELÇİLİĞİN DURUMU

  Afganistan'daki idari ve yönetsel boşluğun süratle kaldırılmasına katkıda bulunmak üzere Türkiye, Mezar-ı Şerif kurtarılır kurtarılmaz, Başkonsolosluğumuzun yeniden açılması için gerekli adımları atmaya başlamıştır. Derhal Kabil'deki büyükelçiliğimizde de gerekli personelin görevlendirilmesiyle yakında çalışmalar başlayacaktır. Türkiye, Afganistan'daki yönetim boşluğunun giderilmesine katkıda bulunmak üzere ilk adımı atanların belki de 1'incisi olmuştur.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı