Gündem Haberleri

  Taliban'dan Pakistan'da yeni saldırı

  A.A.
  27.05.2011 - 09:22 | Son Güncelleme:

  Pakistan'ın kuzeybatısındaki Hangu'da dün akşam saatlerinde meydana gelen intihar saldırısında ölenlerin sayısının 36'ya yükseldiği bildirildi.

  Hangu polisinden Mesud Afridi, otomobile yerleştirilmiş yarım ton patlayıcıyla gerçekleştirilen patlamada 10'u polis 36 kişinin hayatını kaybettiğini, yaralanan bazıları ağır 56 kişinin de hastahanelerde tedavi altında olduğunu söyledi.

  Hangu kaymakamlık binasını tamamen yerle bir eden saldırıyı Pakistan Taliban'ı üstlendi.

  Yerel bir ajansı telefonla arayan Taliban sözcüsü İhsanullah İhsan, Mayıs ayı başında öldürülen El Kaide lideri Usame bin Ladin'in intikamını almak için saldırının gerçekleştirildiğini belirterek, yakında daha büyük ve kanlı eylemler yapma tehdidinde bulundu.

  Pakistan'da, bin Ladin'in bu ay başında Amerikan komandoları tarafından öldürülmesinin ardından, Taliban militanlarının kanlı saldırıları arttı. Bu tarihten sonra ülkede meydana gelen saldırılarda, çoğunluğu güvenlik görevlisi 200'den fazla kişi hayatını kaybetti.

  CLİNTON'DAN SÜRPRİZ ZİAYRET

  ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'ın Pakistan'a “beklenmedik” bir ziyarette bulunduğu bildirildi.

  AFP'nin bildirdiğine göre, El Kaide lideri Usame Bin Ladin'in öldürülmesinden bu yana iki ülke arasındaki ilişkilerin en düşük seviyede seyrettiği bir dönemde Pakistan'a sürpriz ziyarette bulunan Clinton, Devlet Başkanı Asıf Ali Zerdari, Genelkurmay Başkanı Eşref Kayani ve Pakistan İstihbarat Servisi (ISI) Başkanı Ahmed Shuja Paşa ile görüşecek

  Clinton'a ABD Genelkurmay Başkanı Oramiral Mike Mullen'in eşlik ettiği belirtilen haberde, ziyarette Clinton ile Oramiral Mullen'in, Pakistan'dan El Kaide ve Taliban ile mücadelede daha fazla işbirliği isteyeceği ifade edildi.

  ABD Dışişleri Bakanı, Pakistan'a yaptığı bu üçüncü ziyaretinde olağanüstü güvenlik önlemleriyle korunuyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı