Gündem Haberleri

  Taliban ve Afgan yetkililer iftar sofrasında

  Hürriyet Haber
  07.10.2008 - 09:41 | Son Güncelleme:

  Afgan yetkilileri ile Taliban yetkililerinin, Suudi Arabistan Kralı Abdullah ile geçen ay iftar yemeğinde biraraya geldikleri bildirildi.

  Devrik Taliban yönetiminin eski Pakistan Büyükelçisi Abdülselam Zaif, Kral Abdullah'ın kendisini de bu yemeğe davet ettiğini, Suudi Arabistan'daki yemeğe, Afgan hükümet yetkilileri ve Taliban temsilcilerinin yanısıra Hizb-i İslam örgütünün lideri, eski Başbakan Gülbeddin Hikmetyar'ın bir temsilcisinin de katıldığını söyledi.

  ABD'nin, terör şüphelilerini tuttuğu Guantanamo Üssü'nde yaklaşık 4 yıl kalan Zaif, tarafların yemekte birbirleriyle konuştuklarını, ancak Afganistan ile ilgili hiçbir sorunun gündeme gelmediğini bildirdi.

  Bunun barış görüşmesi olarak yorumlanmaması gerektiğini ifade eden Zaif, yemeğe katılan hiçbir Taliban temsilcisinin ya da Hikmetyar'ın grubunun üyesinin, barış görüşmesi yapmaya yetkili olmadıklarını kaydetti.

  Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai, geçen hafta Suudi Arabistan'dan Taliban ile görüşmelere arabuluculuk yapmasını defalarca istemişti.

  Suudi Arabistan, Taliban'ın Afganistan'da iktidarda olduğu dönemde, bu yönetimi tanıyan birkaç ülkeden biriydi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı