GeriGündem Taliban teslim oluyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Taliban teslim oluyor

Taliban karşıtı kuvvetler, Taliban`ın teslim edeceğini açıkladığı Kandahar kentine dağınık bir biçimde girmeye başladı.

AFP`nin haberine göre, kent sakinleri, Kandahar`ın eski askeri komutanı Molla Nakibullah`ın adamlarının bu sabah düzensiz bir biçimde girdiklerini belirtti.

"Taliban`ın silahlarını teslim alan Nakibullah`ın adamlarının Kandahar`daki 2. kolordunun tesislerine yerleştiklerini" söyleyen görgü tanıkları, Nakibullah`ın adamlarının üniforma giymediklerini kaydetti.

Kandahar sakinleri, öğleden sonra da kentin eski Valisi Hacı Gül Ağa`nın adamlarının kente girdiklerini ve doğrudan valinin binasına gittiklerini bildirdi.

Gül Ağa`nın askerlerinin Necibullah`ın iktidara gelişine kadar kullanılan siyah, yeşil ve kırmızı renkli eski Afgan bayrağını taşıdıklarını belirten görgü tanıkları, geçici hükümete başbakan olarak atanan Hamid Karzai`nin askerlerinin de kente girdiklerini bildirdi.

TALİBAN SABAH TESLİM OLMAYA BAŞLADI

Sabah saatlerinde Afganistan`ın güney batısındaki Helmand eyaletinde, Taliban savaşçılar, silahlarını teslim etti. Afgan İslami Ajansı (AIP), Kandahar`ın 130 kilometre batısındaki Leşkar Geh`in, şu anda Peştun aşiret liderleri ve eski mücahit komutanlardan oluşan bir şuranın elinde olduğunu duyurdu.

AIP, Taliban`ın eyaletin yerleşim biriminin kontrolünü barışçı birşekilde direnmeden bıraktığını açıkladı. Helmand, Kandahar ve Zabul`la birlikte Taliban`ın elinde bulunan ve dün Hamid Karzai`nin teslim edilmesi için anlaşmaya vardığı 3 eyaletten biriydi. 
  
SPİN BOLDAK DA TESLİM    

Elindeki son yerleri teslim etme konusunda dün yeni Afgan yönetimi lideri Hamid Karzai ile anlaşmaya varan Taliban güçleri, Spin Boldak kasabasını da teslim ettiler.El Cezire televizyonu, Taliban güçlerinin, sınırdaki Spin Boldak`ıteslim ettiklerini duyurdu. Pakistanlı bir sınır görevlisi, daha önce, Taliban`ın hala kentte olduğunu, ancak kentin teslimi için görüşmelerin sürdüğünü söylemişti.

AIP: ``KANDAHAR`DAKİ TALİBAN SAVAŞÇILARI, SİLAHLARINI TESLİM ETMEYE BAŞLADI``

Afganistan`ın güneyinde bulunan Kandahar kentindeki Taliban savaşçılarının silahlarını teslim etmeye başladığı bildirildi. Merkezi Pakistan`da bulunan Afgan İslam Ajansı (AIP), kentteki Taliban savaşçılarının, silahlarını aşiret liderleri, İslam uleması veeski Mücahit komutanlardan oluşan ortak bir komisyona teslim etmeye başladığını duyurdu.

AIP, komisyona eski Mücahit lider Molla Nakibullah`ın başkanlık ettiğini belirtti. Haberde Taliban lideri Molla Ömer ya da üst düzey yardımcılarının akıbetiyle ilgili herhangi bir bilgi verilmedi.

Yeni geçici Afgan hükümetinin başkanlığına getirilen Peştu lider Hamid Karzai ile Taliban arasında yapılan görüşmelerde dün, Kandahar`ın barışçı şekilde teslim edilmesi konusunda anlaşmaya varılmıştı.

TORA BORA DA ELE GEÇİRİLDİ

Taliban karşıtı güçler, Usame Bin Ladin`in ana üssünün bulunduğu öne sürülen Tora Bora`yı ele geçirdiler.Kuzey İttifakı sözcüsü Muhammed Habil, ``Tora Bora`da Usame bin Ladin`in son ve ana üssü dün gece ele geçirildi`` diyerek, Hazret Ali komutasındaki askerlerinin mağaralar dahil Tora Bora`nın hemen hemen tümünü aldığını açıkladı.

BİN LADİN'DEN İZ YOK

Habil, bölgede kadınlar dahil Arap savaşçıların ailelerinin çeşitli silah ve araçlarla ele geçirildiğini, ancak Bin Ladin`in izinerastlanmadığını söyledi. Habil, çatışma sırasında Usame Bin Ladin`in Tora Bora`da olmadığını, Pakistan`a geçmiş olabileceğini kaydetti.

Amerikan Savunma Bakanlığı Pentagon, dün, bölgeyi havadan bombalamalarına ve Taliban karşıtlarının da karadan taarruzuna rağmen,Usame Bin Ladin`in Tora Bora`da bulunduğundan emin olmadıklarını açıklamıştı.

KANDAHAR`IN TESLİM ŞEKLİ  PEŞTUNLARI İKİYE BÖLDÜ

Afganistan`da Taliban`ın Kandahar`ı teslim etmeyi kabul ettiği yönündeki haberler, Taliban karşıtı Peştun liderler arasında bölünmeye yol açtı.Kandahar`ın eski valisi Gül Ağa`nın, Taliban, yeni geçici Afgan hükümetinin lideri Hamid Karzai ve anlaşmaya göre Kandahar`ı teslim alacak eski komutan Molla Nakibullah arasında görüşmelerin dışında bırakılmaktan üzüntü duyduğu bildirildi.

Eski valinin sözcüsü Abdül Cabbar, Gül Ağa`nın, Taliban ile geçmişteki bağlarından ötürü Molla Nakibullah`ı reddettiğini söyledi. Gül Ağa`ya bağlı savaşçılardan Gül-i Lalay da radyodan Pakistanlı gazetecilere yaptığı açıklamada, Molla Nakibullah`ı reddettiklerini vekendisine bağlı güçlerin Kandahar`ı zorla alacağını belirtti.

Gül-i Lalay ayrıca Karzai`yi, Taliban lideri Molla Muhammed Ömer`ikorumak istemekle suçladı. Kandahar`da sıkışan Taliban hareketinin lideri Molla Muhammed Ömer`in, Afgan aşiret liderleriyle yapılan görüşmeler sonucunda şehri teslim etmeyi kabul ettiği bildirilmiş, bir Taliban sözcüsü de silahlarını yarın teslim etmeye başlayacaklarını söylemişti.

CNN televizyonu, Afganistan`ın güneyinde Gül Ağa`ya bağlı aşiret güçlerinin, Kandahar havaalanının denetimini ele geçirdiğini ve Taliban karşıtı güçlerin Kandahar`a doğru ilerlemeye başladığını ileri sürmüştü.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle