Gündem Haberleri

  Taliban sürprizi

  Hürriyet Haber
  09.05.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Geçen ay NATO ve Afgan hükümetine karşı “bahar taaruzzunu” başlatan Taliban, Afganistan’ın ikinci büyük kenti Kandahar’ı sürpriz bir saldırıyla harabeye çevirdi. Önceki gün öğle saatlerinde başlayan baskında, Taliban militanları yedi intihar saldırısı düzenledi, istihbarat servisi ve polis merkezinin olduğu kent merkezine düzenlenen eş zamanlı saldırı, kentteki Afgan ve Amerikan askerlerini hazırlıksız yakaladı.

  Saldırıyı gerçekleştiren 100 kadar militan arasında geçen ay kentin ana cezaevinden toplu firar yapan mahkumlar da yer aldı. Dün öğlen saatlerine kadar süren çatışmalarda 7’si Afgan askeri 23 kişi öldü, 40 kişi yaralandı. Taliban milislerinin bedenlerinde intihar komandolarının kullandığı bombalı yelekler bulunduğu belirtildi. NATO güçlerinden helikopter desteği alan Afgan güçleri, roket atarlarla sert direniş gösteren militanları hükümet ait binalardan geri püskürtmeyi başardı. Taliban sözcüsü Kari Yusuf Ahmedi, saldırıların sorumluluğunu üstlenirken, “Düşmana büyük kayıp verdirdik” dedi.

  Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karazi ise, saldırıların El Kaide lideri Usame bin Ladin’in öldürülmesinden sonra bir intikam olduğunu savundu.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı