GeriGündem Taliban saldırısından kurtulan Türkler yurda döndü
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Taliban saldırısından kurtulan Türkler yurda döndü

Taliban saldırısından kurtulan Türkler yurda döndü
refid:18143348 ilişkili resim dosyası

Taliban’ın Afganistan’ın başkenti Kabil’de bir otele yaptığı saldırıda saatler süren çatışmanın ortasında kalan Türk havayolu şirketi Saga Airlines’ın 6 çalışanı bugün Frankfurt üzerinden THY’ye ait bir uçakla İstanbul’a getirildi.

Otelde bulunan kabin amiri Emine Bağıt, kabin memuru Ayşe Dağcı, hareket memuru Kayhan Ayıklar, teknisyen Dursun Haltun, teknisyen Turgay Çetin ve yardımcı Hüseyin Sayın ise yara almadan kurtulmuş, Saga Airlines’te görev yapan İspanyol pilot bu çatışmada hayatını kaybetmişti.

 

Güvenliği NATO tarafından sağlanan Afganistan’da, başkentin en iyi korunan binalarından biri olan InterContinental Oteli, önceki akşam silahlı Taliban militanlarının saldırısına uğradı. Gece yerel saatle 22.00 sularında kapıdaki güvenlik görevlilerini öldürerek otelin içine giren militanlar, üzerlerindeki patlayıcı kemer, uçaksavar ve bomba atarlarla dehşet saçtılar. Teröristlerden bazıları saldırıya intihar bombacısı olarak katılırken, diğerleri, üzerlerinde bulunan silahlarla otel personeli, güvenlik güçleri ve konuklara ateş açtı. Bazıları odalara tek tek girip taramaya başladı. Otelde akşam yemeği için bahçeye inen Saga Hava Yolları’nın pilotu Antonio Planas Juan da (48), burada hayatını kaybetti. Olaylarda ölü sayısı en az 19 olarak açıklanırken, ölenlerden 8’inin Taliban militanı olduğu belirtildi.

 

EKİP TRAVMA GEÇİRMİŞ

 

Atatürk Havalimanı VİP Salonu’ndan çıkarılan Saga çalışanlarını SAGA Havayolları Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Musa Alioğlu karşıladı. Kurtulan personel bir araçla VİP Salonu’ndan çıkarken konuşmamayı tercih etti. Musa Alioğlu, Afganistan havayollarına uçaklarını kiralık olarak verdiklerini belirterek,otelde valiler toplantısı olduğunu ve bu toplantıyı sabote etmek isteyen Taliban’ın otele saldırdığını söyledi. Alioğlu, "Saldırı sırasında da bahçede bulunan İspanyol arkadaşımızı kaybettik. Son derece üzüntülüyüz, ailesine başsağlığı diliyoruz. Arkadaşlarımız sapasağlam geldiler. Büyükelçiliğimize teşekkür ediyoruz" dedi. Alioğlu, saatler süren çatışmada ekibe ulaşmak için çabaladıklarını fakat telefonla da fazla konuşamadıklarını kaydederek, "Karyola altındaki arkadaşlarımız sessiz bir şekilde konuşuyorlardı. Saldırganlar kapıları açıp ses gelince ateş ediyorlardı. Biz de tehlikeye düşürmemek için kendileriyle konuşamadık,elçiliğimizle görüştük" dedi. Elçiliğe ait Kobra tipi araçların operasyon sonrası ekibi otelden aldıklarını söyleyen Alioğlu, "Oraya akşam 5’te ulaşabildiler ve kobra araçlarıyla gelip almışlar. Büyük bir travma yaşadıklarını görüyorsunuz 6-7 saatlik bir çatışmadan sağ kalıp gelmelerine şükrediyoruz" şeklinde konuştu.

 

Ekibi psikolog kontrolünden geçirteceklerini de söyleyen Alioğlu, "Ölen İspanyol pilot 6 aydır Saga’da uçuyordu ve aybaşında ayrılacaktı" dedi. Ekibi karşılayan Kaptan Pilot Gökhan Algın ise bugüne kadar Afganistan uçuşlarında herhangi bir güvenlik sorunuyla karşılaşmadıklarını söyledi. Algın, "İspanyol 2. pilot arkadaşımız akşam yemeği için indiğinde bu vahim olay yaşanıyor. Diğer arkadaşlarımız restoranda yaşanan saldırı sırasında orada olmadıkları için zarar görmüyorlar" diye konuştu.

 

Yorumları Göster
Yorumları Gizle