Gündem Haberleri

  Taliban Kunduz'dan çekiliyor

  Hürriyet Haber
  22.11.2001 - 14:54 | Son Güncelleme:

  Taliban'ın Kunduz'dan çekilmeye başladığı belirtiliyor. Yüzlerce kişinin kenti terketmeye hazırlandığına dair görüntüler yayınlandı.

  Kunduz'un teslimiyle ilgili çelişkili haberler geliyor. İngiliz Sky televizyonu Taliban'ın çekilmeye başladığını belirtirken CNN,  Kuzey İttifakı komutanlarının açıklamalarına dayanarak verdiği haberde Taliban'ın Kunduz'dan pazar gününe kadar çekilmesi konusunda anlaşmaya varıldığını bildirdi.

  İngiliz Sky televizyonu, Kunduz eteklerinden yaptığı yayında Kunduz eyaletinin teslim edilmeye başlandığına ilişkin görüntüleri yayınlarken "Taliban bu sabah kuzey Afganistan`daki son güçlü üssünden çekilmeye başladı" dedi.

  Haberde Kuzey İttifakı askerlerinin şehre ilerlemeye başladığı belirtilerek Usame Bin Ladin'in örgütü El Kaide üyelerinin teslim  olmadığı, şehri terk etmeyerek savaşmak istediklerinin anlaşıldığı ifade edildi. 

  Kunduz'da Taliban adına savaşan çoğu Arap binlerce yabancı uyruklu İslamcı militan olduğu bildiriliyor. Bölgedeki haber kaynakları, bu militanların teslim olmak yerine savaşmayı tercih edeceklerini söylüyorlar.

  Taliban'ın Kunduz'daki komutanı Lolla Faysal ise gazetecilere yaptığı açıklamada, Kuzey İttifakı komutanlarından Raşid Dostum ile yapılan görüşmelerden sonra binlerce Taliban askerinin Kunduz'u teslim etmeye hazır olduğunu söylemişti.

  Taliban'ın Kunduz teslim etmeyi kabul ettiği haberi ise sabah saatlerinde El Cezire TV tarafından yalanlanmıştı. El Cezire TV'sinin muhabiri Muhammed El Şuli, bu sabah Taliban lideri Molla Ömer'in bürosuyla temasa geçtiğini ve Taliban yönetiminin Kunduz'dan gelen teslimiyet haberlerini kesin bir dille yalanladığını bildirmişti.

  KUZEY İTTİFAKI: GÜÇ KULLANARAK ALACAĞIZ

  Afganistan'daki Kuzey İttifakı, Kunduz'daki Taliban güçlerinin teslimiyle ilgili görüşmelerin başarısız olduğunu ve saldırı başlattıkları kuşatma altındaki kenti hafta sonuna kadar almayı umduklarını bildirdi.

  Kuzey İttifakı'nın İçişleri Bakanı Yunus Kanuni, yaptığı açıklamada, "Kunduz sorununu görüşmeler yoluyla çözmeye çalıştık, ancak askeri çözümü seçmeye zorlandık" dedi.

  İttifak komutanlarından Özbek General Raşid Dostum'un da aralarında bulunduğu bazı yetkililerle, Kunduz'daki bazı Taliban komutanları, Mezar-ı Şerif'te yapılan görüşmenin ardından, Kunduz'daki Taliban güçlerinin teslimi konusunda anlaşmaya varıldığını açıklamıştı.

  Daha önceki haberlerde de, bazı kaynaklar teslim koşullarına ilişkin müzakerelerin sürdüğünü kaydederken, Kuzey İttifakı'nın Tacikistan'ın başkenti Duşanbe'deki bir sözcüsü, Kunduz'un teslim alınması anlaşması uyarınca, Taliban güçleri içindeki Afganların evlerine gitmelerine izin verileceğini, ancak Taliban'ın yanında savaşan yabancıların ise önce yargılanacağını söylemişti.

  Müzakerelerin sürdüğünü belirten kaynaklar, aralarında, Pakistanlı Arap ve Çeçen paralı askerlerin bulunduğu yaklaşık 2 bin yabancı milisin akıbetlerinin ele alındığını kaydetmişti. Taliban saflarında savaşan yabancıların, öldürülme korkusuyla Kuzey İttifakı'na teslim olmayı reddettikleri ve BM eşliğinde Kunduz`dan çıkmak istediklerine dikkat çekilmişti.

  BOMBARDIMAN SÜRÜYOR

  Bu arada Amerikan savaş uçakları,  Afganistan harekatının 47. gününde de Taliban'ın elinde kalan son yerler olan Kunduz, Kandahar ve Paktia'yı bombaladı. Afgan İslami Ajansı (AIP), Kunduz'a yönelik bu sabahki hava akınlarında 3 kişinin yaralandığını duyurdu. Haberde, Amerikan uçaklarının sabah, Taliban lideri Molla Muhammed Ömer'in bulunduğu belirtilen Kandahar ve Paktia'yı da bombaladığı kaydedildi.


  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı