Gündem Haberleri

  Taliban Kunduz'da teslim

  Hürriyet Haber
  22.11.2001 - 00:23 | Son Güncelleme:

  CNN, Taliban'ın Afganistan'ın kuzey bölgesinde elinde tuttuğu tek büyük kent olan Kunduz'da 'teslim olacağını açıkladığını' bildirdi.

  CNN International, uzun süredir kuşatma altında bulunan Kunduz kentini elinde tutan Taliban

  EL CEZİRE: TESLİMİYET YOK
  Taliban hareketi, Kunduz kentinde kuşatma altında bulunan kuvvetlerinin teslim olmayı kabul ettikleri yolundaki haberleri yalanladı. El Cezire TV'sinin muhabiri Muhammed El Şuli, bu sabah Taliban lideri Molla Ömer'in bürosuyla temasa geçtiğini ve Taliban yönetiminin Kunduz'dan gelen teslimiyet haberlerini kesin bir dille yalanladığını bildirdi.

  Muhabir, ''Molla Ömer'in bürosu bunu kesinlikle yalanladı. Ordu komutanı Ahdar Osmani de Kunduz ile ilgili haberlerin asılsız olduğunu söyledi'' dedi.

  Taliban'a göre, teslim olmayı kabul ettiği söylenen savunma bakan yardımcıları Muhammed Fazıl Kunduz'da bulunuyor. El Cezire, ''Kunduz'daki Taliban milislerinin durumunun iyi, morallerinin de yüksek olduğunu'' bildirdi.
  güçlerinin teslim olmayı kabul ettiğini duyurdu. Kuzey İttifakı'nın elinde bulunan Mezar-ı Şerif kentinde bulunan CNN muhabiri, Kunduz'daki Taliban komutanlarının İttifak komutanları ile sürdürdüğü görüşmeler sonrasında teslim olmayı kabul ettiklerini duyurdu.

  Kunduz'da bulunan Taliban güçleri komutanlarından Molla Fayzal'ın, CNN'e kendi emrindeki Afgan ve diğer yabancı savaşçıların teslim olacaklarını açıkladığı iddia edildi. CNN, Molla Faysal'ın görüşmeler sonrası 'Kunduz'da kimseye hiçbirşey olmayacak' dediğini de bildirdi.

  Haber'de, Kuzey İttifakı liderlerinden General Raşit Dostum'un da 'Kunduz'un herhangi bir çatışma olmadan alınabileceğini' açıkladığına işaret edildi.

  CNN kaynakları, görüşmelerin Kunduz'da artık nasıl bir 'Devir teslim'in gerçekleşeceği yönündeki ayrıntıların görüşülmekte olduğunu da belirtti.

  Kunduz'un tamamen Kuzey İttifakı kontrolününe geçmesi halinde Taliban'ın elinde tek büyük kent olarak Kandehar kalıyor.

  KUZEY İTTİFAKI: MÜZAKERELER SÜRÜYOR

  Kuzey İttifakı, kuşatma altına alınan ve Taliban'ın Afganistan'ın kuzeyinde hakim olduğu son kent Kunduz ile ilgili müzakerelerin sürdüğünü açıkladı. Kuzey İttifakı'nın Washington'daki sözcüsü Haron Amin, Kunduz Konusunda Taliban komutanlarıyla ittifak arasında Mezar-ı Şerif'te görüşmelerin sürdüğünü, henüz nihai bir anlaşmaya varılmadığını açıkladı. Amin, görüşmelerde ana sorunun, Taliban ve El Kaide'yi destekleyen Kunduz'daki yabancı savaşçıların varlığı olduğunu söyledi.

  Kuzey İttifakı komutanlarından Muhammed Davud da Talokan'da açıklama yaparak, Kunduz'daki Taliban milisleriyle görüşmelerin sürdüğünü doğruladı. General Davud, ''Taliban'ın çoğu teslim olmayı kabul etti, ancak henüz hiçbiri silahını teslim etmedi. Görüşmeler sürüyor'' dedi.

  Kunduz cephesi komutanlarından General Davud, ''Kente girmeye hazırız. Direnenler öldürülecek. General Raşid Dostum da Kunduz'a girmek için beklemek zorunda'' diye konuştu.  Generalin bu sözü, Kuzey İttifakı içinde Kunduz'un alınması konusunda çekişme olduğu izlenimini uyandırdı. 

  Kunduz'un kuzeybatı cephesine komuta eden Dostum, Taliban yetkilisi Muhammed Fazıl ile Mezar-ı Şerif'te görüşmeler yapıyor.

  Bu arada, Kuzey İttifakı komutanlarından Davud Han, Taliban güçleri teslim olmazsa yarın Kunduz'a dört yönden saldırı başlatacaklarını açıklarken, ittifakın Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Zübeyir de bugünün karar için son gün olduğunu, daha sonra saldırıya geçeceklerini kaydetti. 

  Bu arada Amerikan savaş uçakları,  Afganistan harekatının 47. gününde de Taliban'ın elinde kalan son yerler olan Kunduz, Kandahar ve Paktia'yı bombaladı. Afgan İslami Ajansı (AIP), Kunduz'a yönelik bu sabahki hava akınlarında 3 kişinin yaralandığını duyurdu. Haberde, Amerikan uçaklarının sabah, Taliban lideri Molla Muhammed Ömer'in bulunduğu belirtilen Kandahar ve Paktia'yı da bombaladığı kaydedildi.

   

  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı