Gündem Haberleri

  Taliban: BM güvenliğimizi sağlasın, Kunduz'dan çekilelim

  Hürriyet Haber
  18.11.2001 - 16:46 | Son Güncelleme:

  Afganistan'da Taliban, kuzeyde sıkıştığı son üssü Kunduz kentinden BM'nin emniyetli yol açışıyla çekilmek istediğini bildirdi.

  Afganistan'da Taliban, kuzeyde sıkıştığı son üssü Kunduz kentinden BM'nin emniyetli yol açışıyla çekilmek istediğini bildirdi.

  Afgan İslam Ajansı'nın bildirdiğine göre, kuzeyde en önemli stratejik kent Mezar-ı Şerif'in Kuzey İttifakı'nca (resmi: Birleşik Cephe) 10 gün önce ele geçirilmesi ve 6 gün önce de başkent Kabil'in  İttifak'a bırakılmasından sonra Kunduz'da sıkışan ve halkın kenti terketmesine izin vermeyen Taliban, komutan Dadullah ve komutan Fazıl aracılığıyla çatışma olmadan kentten çekilmek istediğini Kuzey İttifakı'na bildirdi.

  Taliban komutanları, BM'ye çağrıda bulunarak, çekilmelerinin emniyetinin sağlanmasını talep etti.

  KUZEY İTTİFAKI BEKLEMEDE

  Kuzey İttifakı komutanlarından Mahidullah, Taliban'ın kuzeydeki kalelerinden Kunduz kentini teslim etmeyi önerdiğini ileri sürmüştü.

  Mahidullah, teslim önerisinin Taliban'ın Kunduz komutanının kardeşi Hacı Ömer tarafından getirildiğini söyledi. Mahidullah, teslim için Afgan olmayan savaşçıların güvenliğinin sağlanması ve teslimin BM gözetimi altında yapılması koşullarının öne sürüldüğünü ifade etti. 

  Kuzey İttifakı'ndan, teslim önerisiyle ilgili olarak henüz resmi bir açıklama yapılmadı.    Kunduz'da Taliban saflarında savaşan 3 bin kadar yabancı militanın bulunduğu tahmin ediliyor. Bu militanlar arasında, Usame Bin Ladin'in El Kaide örgütüne üye çok sayıda Arap'ın bulunduğu biliniyor. 

  Kuzey İttifakı komutanları, görüşmelerin sürmesi ve sivil kayıpların önlenmesi için Kunduz'a yönelik saldırılarını askıya aldıklarını bildirmişlerdi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı