GeriGündem Taliban, Atıf'ın öldüğünü kabul etti
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Taliban, Atıf'ın öldüğünü kabul etti

Taliban, Usame Bin Ladin'in danışmanı ve El Kaide örgütünün liderlerinden Muhammed Atıf'ın öldürüldüğünü doğruladı.

Afganistan'ın güneyindeki Spin Boldak kasabasından AP'ye bir açıklama yapan Taliban yetkilisi Molla Melvi Necibullah, Atıf ve yanındaki 7 El Kaide üyesinin, 3 gün önce ABD tarafından düzenlenen saldırıda öldüğünü söyledi.

Saldırıda ölen diğer El Kaide üyelerinin isimlerini açıklamayan Necibullah, Usame Bin Ladin'in ise hala hayatta olduğunu bildirdi.

Amerikalı yetkililerin Muhammed Atıf'ın öldürüldüğünü açıklamasından sonra ilk defa bir Taliban yetkilisinin Atıf'ın öldürüldüğünü resmen kabul ettiği bildiriliyor.

MUHAMMED ATIF KİMDİR?

Mısırlı eski bir polis olan Atıf, 11 Eylül'de Dünya Ticaret Merkezi ve Pentagon'a düzenlenen saldırıları planlayanlar arasında bulunuyor.

Atıf, 1998 yılında Kenya ve Tanzanya'daki ABD büyükelçiliklerine düzenlenen saldırılarda yer alma ve 1993 yılında Somali'de bir helikopterin düşürülerek 18 Amerikan askerinin öldürülmesinden  sorumlu olarak da suçlanıyordu.

Atıf'ın kızının Bin Ladin'in oğluyla bu yıl başında evlenmesi, onun Bin Ladin'e olan yakınlığını gösteriyor.

Pentagon yetkilileri, son günlerde üst düzey Taliban ve El Kaide liderlerinin öldürüldüğünü açıklamış, Atıf'ın da ismini vermişti.

MOLLA ÖMER VE ÜST DÜZEY YETKİLİLER HALA AFGANİSTAN'DA
  
Taliban sözcüsü, Taliban lideri Molla Muhammed Ömer ve diğer üst düzey yetkililerin hala Afganistan'da olduğunu söyledi.

Molla Ömer'in sözcüsü Muhammed Tayyib El Agha, Katar'ın El Cezire televizyonuna yaptığı açıklamada, Afgan İslam Ajansı'nın (AIP) Molla Ömer'in Kandahar'dan çekilmeye karar verdiği haberinin de yalan olduğunu belirterek, "İnananların emiri Molla Ömer ve diğer tüm üst düzey Taliban yetkilileri Kandahar'da. Çevre eyaletler denetimimizde. Ayrılmıyoruz. Kandahar'ı bırakacağımız haberleri yalan ve Batı propagandası" dedi.

Sözcü, karargahları konumundaki Kandahar kentinin denetimini ellerinde bulundurmak için ise savaşacaklarını belirtti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle