GeriGündem Talay: ‘DT sanatçıları dışarıda çalışamayacak’
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Talay: ‘DT sanatçıları dışarıda çalışamayacak’

SON günlerde iyiden iyice 'cadı kazanı' haline gelen Devlet Tiyatroları, yeni bir tartışma ile gündemde kalacak gibi görünüyor. Kültür Bakanı İstemihan Talay, yapılacak yeni bir düzenleme ile bazı istisnalar dışında Devlet Tiyatroları sanatçılarının dışarıda çalışmasına izin verilmeyeceğini söyledi.

Talay, ‘‘Bir taraftan devlet tiyatrolarının kadrolarını işgal edip genç elemanların girmesi imkanı ortadan kaldırılırken, bir yandan da özel kesimdeki iş imkanlarının kamu görevlisi tiyatro sanatçıları tarafından doldurulmasının haksız rekabet’’ olduğunu söyledi. Dışarıda çalışıp daha fazla para kazanmak isteyenlene ‘‘hayır’’ demediklerini söyleyen Talay, ‘‘O zaman mevcut kadrolarını boşaltarak hem gençlere fırsat verebilirler, hem de kendileri daha özgür, devlet memuriyetinin sıkıcı kurallarının içinde olmadan sanatlarını yürütme imkanlarını bulurlar’’ dedi.

Bakan İstemihan Talay, Devlet Tiyatroları'nın yeni bir yapılanma aşamasında olduğunu, kurumda verimliliği artırmak için, herkesin öncelikle birincil sorumluluğunu yerine getirmesi gerektiğini söyledi.

Talay, daha önceden verilen izinlerle ilgili olarak da, ‘‘Mevcut izinlerin belli bir süresi vardır, kazanılmış bir hak gibi düşünülebilir ve o sürecin devamına veya bitmesine kadar da izinler sürdürülebilir’’ dedi.

İstemihan Talay, karara uymayanlarla ilgili olarak da ‘‘Devlet Tiyatroları Kanunu'nun son derece de katı kuralları var. Ve bu kuralların uygulanmasını gözetmek de Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü'nün görevi olacaktır’’ diye konuştu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle