Gündem Haberleri

  Talat: Rumlar çaba göstermediler

  (a.a.)
  09.01.2006 - 21:01 | Son Güncelleme:

  KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Rum tarafının işbirliğine yanaşmayan tutumu nedeniyle Kıbrıs sorununa çözüm bulunamadığını belirterek, “Rumlar, Kıbrıs sorununa çözüm bulunması, adanın birleştirilmesi yönünde hiçbir çaba göstermediler. Gerçek şudur ki, burada etken olan Kıbrıs Rum tarafının işbirliğine yanaşmayan tutumudur” dedi.

  Cumhurbaşkanı Talat, Katar'dan yayın yapan El Cezire televizyonunun canlı olarak yayınlanan ana haber bültenine Bayrak Televizyonu (BRT) stüdyolarından katılarak, Kıbrıs sorunuyla ilgili soruları yanıtladı.

  Talat, 24 Nisan 2004 referandumlarından bu yana Rum tarafının KKTC ile herhangi bir ilişkiye yanaşmadığına dikkat çekti. Uluslararası toplumun harekete geçerek, Rum tarafını çözüm için teşvik etmesini ve masaya oturmasını sağlamasını beklediklerini ifade eden Talat, görüşmeler aracılığıyla Kıbrıs sorununa çözüm bulunması umudunu dile getirdi.

  Cumhurbaşkanı Talat, İngiltere Dışişleri Bakanı Jack Straw'un adaya ziyaret amacının Rum tarafını ikna etmek olduğu görüşünde olduğunu belirterek, Rum tarafını birleşmenin gerçek bir ihtiyaç olduğuna ve bir çözüm bulmanın aciliyetine ikna etmek gerektiğini söyledi.

  İzolasyonların kaldırılarak uluslararası toplumla birleşmesi için Kıbrıs Türküne bir şans verilmesi gerektiğini vurgulayan Talat, ”Çünkü çok iyi bilinen gerçek şu ki, politik durumlardan dolayı Kıbrıslı Türkler dünyadan izole edilmiştir. İzolasyon, Kıbrıslı Türkler için sorun teşkil etmektedir. BM Genel Sekreteri'ne göre de bütün bunlar gereksiz kısıtlamalardır” dedi.

  KKTC Cumhurbaşkanı Talat, Kıbrıs'taki çözümsüzlüğün sorumlusunun Kıbrıs Türkü olmadığını, bu nedenle tüm bu kısıtlamaların kaldırılması gerektiğini vurguladı.

  Talat, “Kıbrıs sorununa neden çözüm bulunamadığı” yönündeki soruyu yanıtlarken, Kıbrıs Türkünün 2004'de BM Genel Sekreteri Kofi Annan'ın sunduğu plana yüzde 65 oy oranıyla “evet” dediğini anımsattı ve o tarihten itibaren Rum tarafının Kuzey Kıbrıs'la herhangi bir ilişkiye yanaşmadığına dikkat çekti.

  “Rumlar, Kıbrıs sorununa çözüm bulunması, adanın birleştirilmesi yönünde hiçbir çaba göstermediler. Gerçek şudur ki, burada etken olan Kıbrıs Rum tarafının işbirliğine yanaşmayan tutumudur” diyen Talat, uluslararası toplumun harekete geçerek, Rum tarafını çözüm için teşvik etmesini ve masaya gelmesini sağlamasını beklediklerini ifade.
  Kıbrıs Türk tarafının sarf ettiği çabaların esas hedefinin, Kıbrıs Rum tarafı da dahil olmak üzere herkese çözümün gerekliliğini göstermek olduğunu kaydeden Talat, Kıbrıs'ta bir çözümün iki tarafın yanı sıra uluslararası toplumun da yararına olacağına vurgu yaptı.

  “İNGİLTERE ENGELLERİN FARKINDA”

  İngiltere Dışişleri Bakanı Straw'un Kıbrıs'a yapacağı ziyaretle ilgili bir soru üzerine Talat, İngiltere'nin garantör bir ülke olarak adada çözüme ulaşılmasını istediğini ve bu yönde politika ürettiğini kaydetti.

  Talat, “İngiltere, engellerin farkındadır. Çözümün gerçekleşmemesindeki nedenleri de biliyor. Kıbrıs Rum tarafıyla birlikte çalışması ve onları ikna etmesi gerektiğini biliyor. İngiltere Dışişleri Bakanı'nın ziyaretinin amacının, Rum tarafını ikna etmek olduğunu düşünüyorum” dedi.

  “GÖRÜŞMELERE HAZIRIZ”

  Kıbrıs Türk tarafının görüşmelerin başlaması ve Kıbrıs sorununa bir çözüm bulunması için hazır olduğunun altını çizen Talat, “Çünkü biz, izolasyonların kaldırılmasının çözümün yerine geçebileceğine inanmıyoruz. Olası bir çözüm hem adada hem de bölgede çok dostane bir havanın yaratılmasını sağlayacaktır. Yürüttüğümüz politikaların esas amacı kapsamlı bir çözüme ulaşmaktır. Bunun için bekliyoruz, bunun için çalışıyoruz ve bu konudaki görüşlerimizi uluslararası toplumla paylaşıyoruz. BM Genel Sekreteri'nin bu konudaki görüşleri gayet iyi bilinmektedir” diye konuştu.

  Kıbrıs Rum liderliğinin, Kıbrıslı Türklerle güç paylaşımına gitmek istemediğini ve adada tek otorite olarak kabul edilmek istediğini kaydeden Talat, “Uluslararası kuruluşlarda ve dünyada Kıbrıs'ı tek başlarına temsil etmek istiyorlar. Bu şansı Kıbrıslı Türklerle paylaşmak istemiyorlar. Adanın kuzeyine hakimiyetlerini de tescil etmek istiyorlar ve bu şekilde adayı bütünüyle kontrol etmek istiyorlar” dedi.

  Talat, bu durumun, Kıbrıs Rum liderinin halkına, Annan Planı'nın reddi yönünde yaptığı çağrının esas nedeni olduğunu vurguladı.

  “BÜTÜN SORUMLULUK AB'NİN OMUZLARINDA”

  Rum yönetimi lideri Tasos Papadopulos'un esas hedefinin, Kıbrıs Türk tarafını umursamaksızın, gücü tek başına elde tutmak olduğunu kaydeden Talat, böyle bir sonucun Türk toplumunun tamamen dışlanması anlamına geldiğini ifade etti.

  Annan Planı'yla adada yeni bir ortaklığın kurulacağını, bu nedenle planın Rumlar tarafından reddedildiğini ifade eden Mehmet Ali Talat, şöyle konuştu:

  “Bence bunu tersine çevirmeye çalışmak için AB'nin büyük rol alması gerekir. Çünkü Kıbrıs Rum tarafı, Kıbrıs Türkleri'nin haklarını inkar ederek, AB üyesi olmanın avantajlarını kullanıyor. Çünkü yerleşmiş uluslararası kanunlar nedeniyle, bunu sonuna kadar kullanmak ve Kıbrıs Türklerini adada bir azınlık durumuna getirmek istiyorlar. Tabii ki bu mümkün değildir. Biz 1960'ta eşit toplumlar, eşit ortaklar olarak cumhuriyet kurduk. Her şeyi kaybedip bir azınlık haline gelemeyiz. Şimdi bütün sorumluluk AB'nin omuzlarındadır ve biz AB'den destek bekliyoruz.”
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı