Gündem Haberleri

  Talat: Pazarlıkta esas kazancın yüksek olması

  Hürriyet Haber
  25.10.2008 - 20:30 | Son Güncelleme:

  KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Kıbrıs Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas ile sürdürdüğü müzakere sürecinde, “acılı gelişmeler de yaşanabileceği için sıkıntıları omuzlamaya hazır olmak gerektiğini” ifade ederek, “pazarlıkta esas olanın, kazancın kayıptan fazla olması olduğunu” söyledi.

  Cumhurbaşkanı Talat, Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkarlar Odası'nın, Mersin Esnaf ve Zanaatkarlar Odası ile Girne'de düzenlediği işbirliği toplantısında yaptığı konuşmada, Kıbrıs müzakerelerine değinerek, Rum tarafının tutumuyla ilgili kesin kanaat ortaya koymanın kolay olmadığını kaydetti.

  Pazarlıkta esas önemli olan noktanın, ne kazanıldığı ve kazanç durumunun kayıptan fazlalığı konusu olduğunu vurgulayan Talat, kazanılacak olan kaybedilecek olandan fazla olduğu takdirde sürecin başarılı sonuçlandığı anlamına gelebileceğini bildirdi.

  Bugüne kadar 5 görüşme yapıldığını hatırlatan Talat, “Önemli olan burada iyi niyet, esnek olarak ve gerçekten Kıbrıs sorununu çözmek hedefiyle hareket etmektir. Biz öyle davranıyoruz. Rum tarafının tutumuyla ilgili şu anda kesin kanaatler ortaya koymak kolay değil” diye konuştu.

  -KARŞILIKLI İYİ NİYET GEREKİYOR-

  Talat, Türk tarafının müzakerede elinden gelen çabayı ortaya koyduğunu ifade ederek, Kıbrıs sorununun karşılıklı iyi niyet halinde çözülebileceğini vurguladı. Talat, sorunun çözümünün Türkiye açısından da büyük önem taşıdığını belirterek, “Biz elimizden gelen çabayı ortaya koyuyoruz, iyi niyetliyiz. Bu iyi niyetimiz karşılık görürse de Kıbrıs sorununu çözebileceğiz diye düşünüyorum. Bunun Türkiye açısından da büyük önemi olduğuna inanıyorum” dedi.

  -TÜRKİYE'NİN BMGK GEÇİCİ ÜYELİĞİNE KIBRIS ETKİSİ-

  “Kıbrıs sorununun çözümünün, Türkiye'nin uluslararası ilişkilerinde önemli bir gereklilik ve zorunluluk” olduğunu dile getiren Talat, Türkiye'nin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) geçici üyeliğine rekor bir oyla seçilmesinde, diğer etkenler yanında, Kıbrıs'ta çözüm yanlısı tutumunun büyük etkisi olduğunu söyledi.
  “Türkiye artık bir dünya devletidir” diyen Talat, şöyle devam etti:

  “Biliyorsunuz Türkiye Güvenlik Konseyi'ne beklenmeyen, rekor bir oyla seçilmiştir. Bunun nedenleri vardır; ama inanın bir tanesi de Kıbrıs'ta Türkiye'nin çözümü desteklemesidir. Bunu ispat etmiş olmasıdır. Yani 2004 referandumu öncesi ve sonrasında Türkiye'nin Kıbrıs sorununun çözümünü istemesi Türkiye'nin Güvenlik Konseyi'ne böyle yüksek oyla seçilmesinde büyük etken olmuştur.

  Tabii başka nedenleri de var; Türkiye'nin kültürler arasında takındığı tutum, aldığı rol onun dünyanın çeşitli bölgelerinde yaşanan çatışmalarda omuzladığı sorumluluk ve bunu başarıyla yerine getirmesi, hatta barış operasyonlarında Türk askerinin önemli görevler alması ve bunları da başarıyla gerçekleştirmesi ve gittiği yerlerde diğer ülke askerlerine örnek oluşturması; bunun da BM camiasında açık şekilde bilinmiş olması gibi bir sürü başka etken de bunda büyük rol oynadı; ama inanın Kıbrıs ile burada oynadığı tutum da büyük bir rol oynadı.”

  -ÇÖZÜM, KİLOMETRE TAŞI-

  Kıbrıs sorunun çözümünün, Türkiye'nin AB yürüyüşünde kilometre taşı oluşturacağını kaydeden Talat, şunları söyledi:

  “Bu nedenle de bunu da dikkate alarak kararlı bir şekilde müzakereleri sürdürmek durumundayız. Yani biz bir yandan kendi halkımızın çıkarlarını, sorunlarının çözümünü temel bir yük olarak sırtımıza alıyoruz, ama aynı zamanda Türkiye'nin uluslararası alandaki rolünün de daha rahatlaması, önünün açılması için sorumluluk yüklendiğimizin bilincindeyiz.”

  Başarı için, ülkeden ve Türkiye'den desteğe ihtiyaçları olduğunu dile getiren Talat, “Hem Türk halkının desteği, hem Türkiye'deki kurum, kuruluşların desteği, bizim için son derece önemlidir; en başta da Türkiye Cumhuriyeti'nin devlet olarak desteği son derece önemlidir” diye konuştu.

  -“HRİSTOFYAS'A 'TÜRKİYE'YE HAKSIZLIK ETME' DİYORUM”-

  Hristofyas'ın, Türkiye'nin “olumlu davranmadığı veya engel oluşturduğundan” şikayet ettiğini anlatan Talat, bunlar tamamen gerçek dışı olduğunu, çünkü Türkiye'nin tam tersine olumlu bir destek verdiğini kaydetti.

  Talat, Hristofyas'a, “Eğer Türkiye desteklemeseydi bugün bu müzakereler başlamazdı, başlayamazdı. Bir kere bunu iyice algıla lütfen. O nedenle Türkiye'ye haksızlık etme ve Türkiye'nin hakkını ver ki bu süreç daha rahat ve sorunsuz yürütülebilsin” dediğini aktardı.

  Talat, süreci mümkün olduğunca sıkıntısız, sancısız götürmek için ellerinden geleni yapacaklarını bildirdi.

  Cumhurbaşkanı Talat, konuşmasının sonunda, Mersinli esnaf ve sanaatkarları ülkede görmekten duyduğu memnuniyeti belirterek, yapılacak işbirliğinin Kıbrıslı Türkler açısından son derece önem taşıdığını söyledi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı