GeriGündem Talat: Cumhurbaşkanı olmayabilirim
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Talat: Cumhurbaşkanı olmayabilirim

Dünkü seçimlerde oylarını yüzde 10 arttıran CTP Lideri Talat, Cumhurbaşkanlığı’na aday olmayabileceğini açıkladı. Talat, ayrıca DP Lideri Serdar Denktaş ile kıyılmış nikahı olmadığını belirterek koalisyon kurmayabileceğinin işaretini verdi.

CTP Lideri Talat, seçimden sonra ilk konuştuğu yayın organı olan Hürriyet’in sorularını şöyle yanıtladı:

l Cumhurbaşkanlığı’na aday olacak mısınız?

24 Nisan’daki Annan Planı referandumu sonrasında Cumhurbaşkanlığı sembolik oldu. Ancak KKTC tanınmadığından cumhurbaşkanı da toplum lideri olarak kabul ediliyor. Cumhurbaşkanlığı’na adaylığımı koyup koymayacağıma partim karar verir. Beni hemen aday ilan etmeyin. Ancak uyarıyorum çok farklı gelişmeler olabilir Cumhurbaşkanlığı’na da aday olmayabilirim.

SERDAR DENKTAŞ İLE KIYILMIŞ NİKAHIM YOK

l DP ile Meclis’te güçlü olabilmek ve toplumun uzlaşması amacıyla koalisyon ortaklığı kuracak mısınız?

Serdar Denktaş ve Demokrat Parti ile kıyılmış nikahımız yok. Eğer ben tek başıma yürüyebileceksem neden bir başkasının desteğini isteyeyim. Aslında tek başıma iktidarım ama daha istikrarlı hükümet kurmak ve meclis hakimiyetimiz olması için başka bir partiyle de koalisyon kurma fikri de oluştu. Önümüzdeki günlerde ortaya çıkar.

ERDOĞAN PAPADOPULOS’U KÜÇÜK GÖRÜYOR

l Rum lideri Tasos Papadopulos Başbakan Erdoğan ile görüşmek istiyor ve Erdoğan Rum liderini kahve içmeye çağırdı. Ne tepki vereceksiniz?

Erdoğan’la Papadopulos’un karşılıklı Kıbrıs’ı görüşmesi ya da Rumlarla Türkiye’nin görüşmesi asla olmayacaktır. Eğer Türkiye kabul ederse Papadopulos ile oturup konuşmayı bu adada işgalci olduğunu kabul ettiği gün olur. Ayrıca biz asla kabul etmeyiz. Erdoğan’ın ‘Kıbrıs sorununu Papadopulos ile kahve içer çözeriz sözleri mecazi bir yaklaşımdır. Türkiye gibi büyük bir ülkenin lideri küçücük Rumların lideri Papadopulos hareketlenince böyle küçük görmek amacıyla yapmıştır.

TÜRKİYE’YE HAKARET ETTİK AMA...

l Türkiye’ye karşı bakış açınız değişti mi?

KKTC’nin tek müttefiki Türkiye’dir. Yani ülke menfaatlerine bakmadan müttefik olan tek ülkedir. Biz bazen hakarete varan şeyler söylesek de tek candan ilişki içinde olduğumuz yer Türkiye’dir. Türkiye Kıbrıslı Türkleri’nin güvenliği için adaya geldi ve tekrar müdahale etme gereği duymayacağı sağlamlıkta bir anlaşma için uğraşıyor.

l Türkiye seçimlere müdahale etti mi? Amerikan şirketlerinin Türkiye temsilcileri seçim öncesi adaya gelerek size destek mi verdiler?

Türkiye bu seçimlere hiç müdahale etmedi. Ancak daha önceki hükümetler müdahale ederdi. Amerikalı işadamlarının gelmesi ile benim hiç alakam yok. Beni ziyaret bile etmediler.

l Başbakan olup devlete sahip çıkmamakla suçlanıyorsunuz..?

Ben tabii ki KKTC’nin başbakanıyım. KKTC’yi en iyi hizmet sunan kişiyim ve kişi olacağım. Çözüm olması halinde birleşik Kıbrıs Cumhuriyeti oluşacak. Bu KKTC’nin varlığına ters değil ki. Birleşik bir Kıbrıs içinde KKTC’de var olacak, hatta daha fazla yetkilerle yaşayacak.

UÇAK SEFERLERİ SONRASI RUMLAR MASAYA KOŞACAK

l Yeni müzakerelere hazır mısınız?

Hemen başlarız. Ama kesin bir zaman yok. Papadopulos Rum milliyetçisi bir adamdır. Onunla barış anlaşması olmaz. Yani masaya oturmaz.

Türkiye Kıbrıs sorunu çözülmeden rahatlayamaz. Rumların çözüm masasına gelmesi lazım. Rumları masaya oturtmanın tek yolu da KKTC’ye uygulanan izolasyonların kalkmasıyla olur. Ercan-New York uçuşları ve ardından da Ercan-Londra seferleri başlayınca Rumlar nasıl masaya oturuyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle