GeriGündem Talat: AB'nin sözünü senet olarak kabul ediyoruz
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Talat: AB'nin sözünü senet olarak kabul ediyoruz

KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, ”Avrupa Birliği'nin (AB) 24 Nisan'ın arkasından 26 Nisan 2004'de verdiği sözü senet olarak kabul ederek gereğini yerine getirmesini beklediklerini” söyledi.

İngiltere Dışişleri Bakanı Jack Straw'un sözlerinin Rum tarafındaki yankılarıyla ilgili olarak Talat, “Bunu bir uyarı kabul etsinler. Bunun gibi daha birçok uyarı alacaklardır diye düşünüyorum” dedi.
Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, KKTC'ye gelen Türkiye Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Sabancı ve beraberindeki heyeti kabul etti.

SABANCI: TEMASLARIMIZ HAKKINDA BİLGİ VERECEĞİZ

TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Sabancı, kabuldeki konuşmasında, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül'ün geçen ay Kıbrıs konusundaki son açılımı desteklediklerini belirtti.
Türkiye Cumhuriyeti hükümeti ve Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat'ın daha önceki açılımlarına da her zaman destek verdiklerini hatırlatan Sabancı, “Cumhurbaşkanı Talat ile son gelişmeleri değerlendirme fırsatı bulacağız” dedi.
AB ülkelerinde iş ve siyaset dünyası ile sık sık temaslar yaptıklarını ve bu temaslarda Kıbrıs konusunun da gündeme geldiğini kaydeden Sabancı, son temasları hakkında da Talat'a bilgi vereceklerini belirtti.

TÜSİAD'IN KIBRIS SORUNUNA KATKISI

“TÜSİAD'ın Kıbrıs'ta ve Kıbrıs'taki tarihi değişimde müstesna bir yere sahip olduğunu” belirten Talat da, “Kıbrıs sorunu konusunda Türkiye'nin politikasında yanlışlık olduğunu ve düzeltme gerektiği sinyallerinin ilk olarak TÜSİAD'dan geldiğini” ifade etti. Talat, o dönemde kendilerinin muhalefette olduğunu ve bu sesin Türkiye'den gelmesinin çok önemli olduğunu belirterek, demokratikleşme ve AB'ye hazırlanma seslerinin de yine ilk olarak TÜSİAD'dan geldiğini söyledi. Talat, “Bugün eğer Kıbrıs'a yönelik dış politikada gerek Türkiye ve Kıbrıs sorununa yönelik politikasında KKTC doğru bir çizgiye, doğru bir noktaya, dünyanın anlayabileceği bir noktaya gelebilmişse, bunda TÜSİAD'ın büyük katkısı olduğunu biliyor ve söylüyorum” dedi.

Türkiye'nin KKTC ile istişare içinde hazırladığı ve Gül tarafından açıklanan eylem planının son derece önemli olduğunu kaydeden Talat, planın, aldığı destek ve yarattığı yankıyla ciddi tıkanıklıkların yaşandığı bir dönemde açılım olarak ortada durduğunu söyledi.

Önerinin Rum tarafınca doğrudan reddedildiğine dikkati çeken Talat, “Maksat dünyada kabul görmesini engellemekti. Ancak dünyada yankı yaptı. Birçok ülkeden destek geldi. Birçok ülke değerlendirmeye değer buldu. Her şeyden önemlisi tıkanıklığın yaşandığı bir ortamda bir açılımdı. Bu açılım da Türk tarafından yapılıyordu” diye konuştu.
Talat, açılımın Türk tarafından yapılmasının, Kıbrıs Türk tarafı ve Türkiye'nin sürekli olarak Kıbrıs sorununun bütünlüklü çözümünü arzuladığı ve bunu sağlayacak açılımlar ve adımlar için kafa yorduğunun bir kez daha ortaya koyduğunu kaydetti.

Türk tarafı olarak dünyanın ve özellikle AB ile BM'nin harekete geçmesini beklediklerini kaydeden Talat, “Umuyoruz ki AB 24 Nisan'ın arkasından 26 Nisan 2004'de verdiği sözü senet olarak kabul eder ve gereğini yerine getirir” dedi.

STRAW'UN AÇIKLAMALARININ YANKISI

Cumhurbaşkanı Talat, İngiltere Dışişleri Bakanı Jack Straw'un açıklamaları ve Rum tarafındaki yankılarıyla ilgili bir soruya karşılık, “Güneş balçıkla sıvanmaz. Gerçekler ortadadır” dedi. Talat, “Siz bölünmeyi sağlayacak her şeyi yaparsanız, adanın birleştirilmesinin önüne geçmek için her yolu kullanırsanız ve BM Genel Kurulu'nda Kıbrıs'ın birleşmesinin ancak Türklerinin asimile edilerek gerçekleşeceğini iddia ederseniz, sonuçta bunun meyveleri acı olur” diye konuştu.

Talat, “Rum tarafının gittiği çıkmaz yolu görerek, başkalarını suçlamak yerine aynaya bakarak uygun makyajı yapmasını ve fikrini değiştirerek, Kıbrıs'ı bölmek yerine birleştirmek için çalışmasını” diledi.
Straw'un gerçeklere ve olacaklara dikkati çektiğini belirten Talat, “Jack Straw gerçeklere ayna tuttu, üstelik Rum tarafını rencide etmeyecek şekilde bunu yapmaya çalıştı. Söylediklerinde eksik var, fazla yok. Bunu bir uyarı kabul etsinler. Bunun gibi daha birçok uyarı alacaklardır diye düşünüyorum” dedi.

SABANCI'NIN STRAW DEĞERLENDİRMESİ

TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Sabancı da, Straw'un açıklamalarıyla ilgili değerlendirmesinde, Güney Kıbrıs'ın uzlaşmaz tutumunu bırakıp daha yapıcı bir tutum içine girerek, soruna çözüm arayışı içinde olan Türkiye'nin ve KKTC'nin yardımına, ortak harekete gelmesini beklediklerini söyledi.

Sabancı, “'Ben hiçbir konuda uzlaşma yapmıyorum' demenin her iki kesime de bir faydası olmadığını, sadece kuzey ve güneydeki insanlar değil, AB üyeleri de görüyor. Bugün İngiltere bunu seslendiriyor, yarın başka ülkeler seslendirecek. Bizim beklentimiz artık Güney tarafının da konuya yapıcı bir şekilde yaklaşmasıdır” dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle