Gündem Haberleri

Talabani: Kerkük’ü Kürdistan’a katmak istiyoruz

Ferit ASLAN/DİYARBAKIR, (DHA)
06.01.2006 - 12:18 | Son Güncelleme:

Federal Irak Devlet Başkanı Celal Talabani, Kerkük’te yaşayan Türkmen ve Arapların çıkarlarının Kürtlerle birlikte yaşamaktan geçtiğini savunarak, “Kerkük konusunda aşırı sloganlar Kürtlere zarar verir. Kerkük’ün Kürdistan kimliğini ispat etmemiz gerekir. Kerkük’ü, konsensüs sağlandıktan sonra Kürdistan’a katmak istiyoruz” diye konuştu.

Kürdistan Niwe gazetesinin haberine göre, Süleymaniye kenti yakınlarındaki Kalaçolan ilçesinde Kerkük Valisi, Vilayet Meclisi, Hükümet ve hizmet kurumlarının yöneticileri ile bir araya gelen Irak Devlet Başkanı Celal Talabani, Kerkük konusundaki görüşlerini bir kez daha anlattı. Talabani, Kerkük şehrinde bulunan halkların ortak yaşamını garanti altına almak için, doğru ve adil bir siyaseti tatbik etmeleri gerektiğini belirterek şöyle konuştu: “Kimse dışlama duygusuna kapılmadan, kazanım ve çıkarlarda eşit olduğu bir kardeşlik ortamını yaratmalıyız. Bizim Kerkük’e verdiğimiz önem, bu şehirde petrolün olmasından dolayı değildir. Çünkü, bugün Kürdistan Bölge Hükümetinin sınırları içinde petrol daha fazladır. Aşırı sloganlardan kendimizi uzak tutmalıyız. Çünkü o herkesten önce Kürtlere zarar verir. Bizim Türkmen ve Kerkük’ün yerlileri olan araplara anlatmamız gerekir ki, çıkarları Kürtlerle beraber yaşamaktan geçiyor. O zaman da hepimiz konensüs halinde Kerkük’ü Kürdistan bölgesine katabilir, tüm milletlerin haklarını daha iyi savunabiliriz, siyasal ve ekonomik çıkarları gözetebiliriz”

Celal Talabani, Kerkük’ün Kürdistan kimliğini ispat etmemeleri gerektiğini de kaydederek, “Önümüze gelen engelleri kaldırmak zorundayız. Kerkük şehrinin idari sorunlarının çözümünde herkesin eşit rol ve payları olduğu, çok milletli bir toplum yaratmalıyız” diye konuştu.
Etiketler: son dakika , haberler
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı