Gündem Haberleri

  Talabani: Erdoğan yakında Irak'ı ziyaret edecek

  ANKA
  30.05.2008 - 11:59 | Son Güncelleme:

  Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yakında Irak’ı ziyaret edeceğini açıkladı. Talabani, “Türkiye, petrol ve gaz olmak üzere iki boru hattının finansmanını ve (Dicle ve Fırat’taki) su payının artırılmasını onayladı” dedi.

  Celal Talabani, Bağdat’ta medya kuruluşlarının genel yayın yönetmeleri ile yaptığı görüşmede Erdoğan’ın ziyaretini açıklarken şunları söyledi:

  “Türk Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, yakında Irak’ı ziyaret edecek. Irak ile Türkiye arasındaki ticari ilişkilerin mevcut düzeyinden yüzde 20 daha fazla olan 5 milyar dolara çıkarılması için iki ülke Başbakanlar'ın başkanlığındaki komiteler oluşturuldu.”

  Talabani ayrıca, “Türkiye, petrol ve gaz olmak üzere iki boru hattının finansmanını ve (Dicle ve Fırat’taki) su payının artırılmasını onayladı” da dedi.

  Irak’ın Sesi bu konudaki haberinde Erdoğan’ın, Saddam rejiminin düşürülmesinden bu yana Bağdat’ı ziyaret eden ilk üst düzey Türk yetkilisinin olacağına dikkat çekti.

  Haberde geçen hafta Irak Su Kaynakları Bakanı Cemal Raşid’in Dicle ve Fırat’taki su sevilerinin düşüklüğünü görüşmek üzere Türkiye’yi ziyaret ettiğini de belirtti.

  Talabani’nin geç Mart ayında Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün konuğu olarak Türkiye’yi ziyaret ettiğini anımsatan Irak’ın Sesi, bu ziyaretin TSK’nın, Kuzey Irak’taki PKK’ya karşı düzenlediği sınır ötesi operasyonundan bir hafta sonra gerçekleştiğine dikkat çekti.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı