Gündem Haberleri

  Talabani: ABD giderse Türkiye’yi kim engeller

  Nerdun HACIOĞLU / MOSKOVA
  13.09.2005 - 01:55 | Son Güncelleme:

  Talabani: "ABD askerleri yarın Irak’tan çıkarsa, Türkiye’nin, Türkmenleri savunma iddiasıyla Irak’ın kuzeyine girmesini kim engelleyecek?"

  Irak Devlet Başkanı Celal Talabani, Rus basınına yaptığı açıklamalarda Türkiye ve Rusya’ya karşı sivri ifadeler kullandı. Rus Komersant gazetesine konuşan Talabani, ABD’nin Irak’tan çekilmesini isteyen Rusya’nın gerçekçi bir politika izlemediğini belirterek ‘ABD askerleri yarın Irak’tan çıkarsa, Türkiye’nin, Türkmenleri savunma iddiasıyla Irak’ın kuzeyine girmesini kim engelleyecek? Suriye’yi kim engelleyecek?’ dedi.

  Talabani, ‘Rusya bize karşı hala dostane olmayan politika izliyor. Rusya’nın bu çizgiyi devam ettirmesi, yakında değiştirmemesi durumunda Irak’ta iş yapmayı unutabilir’ dedi. Irak’ta Saddam sonrası yeni siyasi partiler ve yönetimle yeni realiteler döneminin başladığını belirten Talabani, ‘Irak’ın komşularından Türkiye zaten Türkmen azınlığın savunucusu rolünde Kerkük üzerinde hak sahibi olduğunu iddia ediyor. Benzer şekilde İran ve Suriye’nin de Irak topraklarında gözü var. Rusya Saddam dönemindeki görüşlerini değiştirmez ise bölge üzerindeki etkisini tamamen kaybedecektir’ dedi.

  "ABD 50 BİN ASKERİNİ ÇEKEBİLİR"

  Bu arada Talabani, Washington Post gazetesinde bugün yayımlanan demecinde, ülkenin bir bölümünü kontrol etmeye yetecek Irak güvenlik gücü bulunduğunu belirterek, “Amerika'nın güçlerinin bir bölümünü çekebileceğini ve yerlerine kendi güçlerimizi koyabileceğimizi sanıyorum. Benim görüşüme göre, 40 bin ila 50 bin Amerikan askeri yıl sonuna kadar çekilebilir” dedi.

  Talabani, Beyaz Saray'da bugün Başkan George Bush ile yapacağı görüşmede de bu konuyu gündeme getirmeyi planladığını belirterek, ABD'nin derhal askerlerinin bir bölümünü çekmeye başlayabileceğini düşündüğünü kaydetti.

    

  Gazetenin Beyaz Saray ve Pentagon ile temas kurmasının ardından ise Talabani'nin üst düzey bir danışmanı, Washington Post gazetesini telefonla arayarak, Irak Devlet Başkanı'nın açıklamasında, asker çekme için özel bir tarih vermek istemediğini iletti.

    

  Gazetedeki habere göre, Talabani'nin danışmanı, ABD'nin Irak'tan asker çekmesi için asıl ölçütün direnişin seviyesi ve Irak'ın bununla baş edebilme kapasitesi olduğunun altını çizdi.

    

  Beyaz Saray danışmanı Dan Bartlett de gazeteye yaptığı açıklamada, Talabani ile aynı görüşü paylaştıklarını belirterek, Iraklıların ülkelerini savunma kapasiteleri arttıkça, görevi tamamlamak için daha az Amerikan askerine gereksinim bulunacağını söyledi.

    

  Amerikan Başkanı Bush, Irak'tan asker çekme için tarih vermeye yanaşmıyor.

    

  Talabani, bugün Beyaz Saray'da Bush ile bir araya gelecek.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı