GeriGündem Takunyalı Führer’e soruşturma
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  84
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Takunyalı Führer’e soruşturma

Takunyalı Führer’e soruşturma
refid:15537323 ilişkili resim dosyası

Silivri Cezaevi’nde kaleme aldığı Takunyalı Führer adlı kitabı ile liste başı olan Ergenekon tutuklusu yazar Ergun Poyraz’a cezaevi yönetimi disiplin soruşturması başlattı. Soruşturmaya gerekçe olarak kitabın, cezaevi idaresinin bilgisi dışında yazılması gösterilerek, Poyraz’dan savunması istendi.

Ergun Poyraz’ın avukatı Hasan Gürbüz soruşturma ile ilgili olarak, “Müvekkilim daha önce yazdığı kitaplar nedeniyle 3 yıldır cezaevinde tutuklu. Şimdi yeni bir kitap yazdığı için tekrar baskı altına alınıyor. Kalemini elinden alınmak istiyorlar” dedi. Takunyalı Führer, Poyraz’ın cezaevinde yazdığı 2’nci kitap. Başbakan Tayyip Erdoğan’ın hayatını ve 7 yıllık AK Parti iktidarını anlatıyor. Kapağında, Başbakan Erdoğan’ı kolunda gamalı haç, üzerinde Nazi üniforması ve yüzünde Hitler bıyığı ile resmeden kitap, 10 gün önce çıktı. Şimdiden 4’üncü baskısını yaparak, 40 bin satış rakamına ulaştı. Silivri Cezaevi yönetimi 9 Ağustos’ta Poyraz hakkında disiplin soruşturması başlattı.
Mevzuatta yok
Savunması istenen Poyraz, cezaevi disiplin mevzuatında kitap yazma ile ilgili bir madde bulunmadığını belirterek, “Demokratik olduğunu iddia eden ülkelerde, mevzuatta yasaklanmamış ve kısıtlanmamış bir fiile, disiplin suçunun tatbikinin mümkün olamayacağı kuşkusuzdur. O halde halen tutuklu olan ve anayasamız ile evrensel ceza hukuku prensipleri çerçevesinde yargılama sonuna kadar masum olan bir yazarın, cezaevinde kitap notları oluşturarak avukatına vermek suretiyle yayınlatılmasını yaptırıma bağlamak veya böyle bir hali fiilen engellemeye teşebbüs, insan haklarının, evrensel ceza hukuku prensiplerinin ve anayasal ilkelerin en ağır surette ihlali anlamına gelecektir” dedi. Poyraz savunmasında Amerikalı İmam adlı kitabını da cezaevinde yazdığını hatırlatarak, “Gerek Amerika’daki İmam adlı kitabım, gerekse diğer sözde Ergenekon davası sanıklarınca yazılan onlarca kitap hakkında cezaevi idareleri tarafından herhangi bir soruşturma başlatılmamıştır. Başbakan’ın siyasi faaliyetlerini eleştirel bir üslupla anlatan kitap notları hakkında farklı bir uygulamaya gidilmesi ise Anayasa’nın 10’uncu maddesindeki eşitlik ilkesine aykırıdır” dedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle