GeriGündem Taksim'deki LGBTİ yürüyüşünde gerginlik
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  112
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Taksim'deki LGBTİ yürüyüşünde gerginlik

Taksim'deki LGBTİ yürüyüşünde gerginlik

Dün akşam saatlerinde İstiklal Caddesi ara sokaklarında toplanan LGBTİ gruba polis müdahale etti.

Taksim’de 19-26 Haziran tarihleri arasında yapılması planlanan ancak İstanbul Valiliği tarafından güvenlik gerekçesiyle yasaklanan 'LGBTİ Onur Yürüyüşü'nü yapmak isteyen yaklaşık 50 kişilik grup, İstiklal Caddesi ara sokaklarında toplandı.

Basın açıklaması yapmak isteyen grubu polis dağılmaları konusunda uyardı. Daha sonra alandan gazetecileri uzaklaştıran polis uyarıları dikkate almayan gruba müdahale etti. Ara sokaklarda slogan atan gruba karşı polis boyalı mermi kullandı.

POLİSLE TARTIŞAN GRUBA SALDIRMAYA KALKTILAR

Öte yandan İstiklal Caddesi Mis Sokak içinde LGBTİ’lilere biber gazı sıkarak müdahale edilmesine tepki gösteren iki kadın ile polisler arasında tartışma çıktı. Çevrede bulunan bazı kişiler de kadınlara destek olmak için alkış çalarak polisleri protesto etti. Bu sırada sivil giyinimli bazı kişiler de kadınlara ve çevrede alkışlayanLara tepki gösterdi.

Söz konusu kişiler önce polis sanıldı. Daha sonra bu kişlerden biri polisle tartışan kişilere saldırmak istedi. Şüpheliler çevredeki polisler tarafından gözaltına alındı. Kelepçe takılan şüpheliler kimlik sorgulamasının ardından çevik kuvvet otobüsüne bindirilerek emniyete götürüldü. Gözaltına alınan şüpheliler, kendilerini görüntülemek isteyen habercilere de tepki gösterdi.

İMAM ADNAN VE MİS SOKAKTA HAREKETLİ SAATLER YAŞANDI

Yürüyüş için çağrının yapıldığı saat 17.00 sıralarında Mis Sokak ve İmam Adnan Sokak’ta bir grup LGBTİ üyesi toplandı. Burada gök kuşağı bayrağı açmak isteyen grubun çevresi polis tarafında sarıldı. Dağılmaları yönünde uyarılan gruba polis biber gazı sıktı. Dağılan eylemciler çevrede açık olan mekanlara sığındı. Daha sonra toplanan grup bu kez basın açıklaması yapmak istedi. Ancak polis slogan atılınca gruba tekrar müdahale etti.

Dağılan eylemciler farklı sokaklardan toplanarak slogan atmayı sürdürdü. Defalarca aynı şekilde müdahalede bulunan polis çareyi çevredeki iş yerlerini kapatmakta buldu. İş yerlerinin içinde bulunan eylemcilerden bazıları gözaltına alındı. Çıkan olaylarda polis zaman zaman gazetecilere de müdahale etti. Gazlı müdahale sırasında çevrede bulunan esnaf ve yoldan geçenler de gazdan etkilendi. 19.30 sıralarında eylemciler Mis Sokak’tan ayrıldı.

Polisin bekleyişi sürüyor.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle