Gündem Haberleri

  Taksim'de Zafer Bayramı töreni

  Ümit TÜRK İstanbul / DHA
  30.08.2012 - 11:29 | Son Güncelleme:

  30 Ağustos Zafer Bayramı'nın 90'ıncı yıl dönümü nedeniyle Taksim Cumhuriyet Anıtı'nda tören düzenlendi.

  Törene, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, 1. Ordu Komutanı Orgeneral Yalçın Ataman, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, siyası partiler, yargı organları ve çeşitli sivil toplum kuruluşları temsilcileri katıldı. Bu yılki kutlamalarda Cumhuriyet Anıtı'na Valilik, 1 .Ordu Komutanlığı ve İstanbul Büyük Şehir Belediyesi çelenginin dışında çelenk bırakılmadı.

  TAKSİM'DEKİ TÖRENDEN GÖRÜNTÜLER / WEB TV

  Saat 09:30'da başlayan tören, çelenk bırakmanın ardından İstiklal Marşı okunarak son buldu. 1.Ordu Komutanı Orgeneral Yalçın Ataman, Vali Hüseyin Avni Mutlu'nun makam araçlarına binerek Taksim'den ayrıldı.

  Resmi törenin ardından Taksim Cumhuriyet Anıtı'na gelen Atatürk Vakfı ve Demokratik Sol Partili bir grup, törende saygı duruşunda bulunulmaması ve çelenk bırakmalarına izin verilmemesine tepki gösterdi. Atatürk Vakfı ve DSP'liler anıtta saygı duruşunda bulunarak, çelenk bıraktılar.

  Atatürk Vakfı Başkanı Osman Şentürk; “Ulusal bayramların amacı, ulusun bu günleri onlara armağan etmiş olan atalarını anmaları ve onlara minnetlerini sunmaları, onları unutmamaları anlamına geliyor. Oysa çıkardıkları 5 Mayıs tarihli bir yönetmelikle ulusal bayramlar sadece devlet töreni haline getirildi. Ulusun katılımı engellendi. Bunun ilk uygulamasını 19 Mayıs'ta yaptılar. 19 Mayıs'ta Atatürk'e saygı duruşunda dahi bulunmadan burada tören yaptılar. Bugün de burada şekli bir tören yaptılar. Biz de ona tepkimizi gösterdik. Çelengimizle birlikte geldik. Çelengimizi içeri almadılar. Bekledim şimdi geldim çelengimizi koydum" diye konuştu.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı