Gündem Haberleri

  Taksim'de Çakal Carlos eylemi

  Mustafa ÖZDABAK/İSTANBUL, (DHA)
  10.02.2011 - 13:48 | Son Güncelleme:

  ÇAKAL Carlos olarak bilinen İlıch Ramirez Sanchez’in tutuklu bulunduğu Fransa’nın Poissy Cezaevi’nde kötü muameleye uğradığını açıklayan avukatları, Mazlum-Der İstanbul Şubesi ile basın açıklaması düzenledi. Avukatları "Dünyanın her yerinde Carlos’un milyonlarca seveni, yoldaşı vardır. Bu insanlar Carlos’un yalnız olmadığını tüm dünyaya haykırmaktadır" dedi.

  Taksim’deki Fransa’nın İstanbul Başkonsolosluğu önünde saat 11.00’de düzenlenen açıklamada, İBDA-C örgütü lideri Salih Mirzabeyoğlu ve Carlos için özgürlük istenilen dövizler taşındı. Açıklamaya çocuklar da getirildi. Çocuklar Carlos fotoğrafları taşıdı. Bir çocuğun elindeki fotoğrafın altında ise "Ben de kumandan Carlos olacağım" yazılıydı. Yaklaşık 40 kişilik topluluk, "Gönüldaş Carlos yalnız değildir", "İşkenceci Sarkozy hesap verecek" , "Carlos’a özgürlük, Mirzabeyoğlu’na özgürlük" diye slogan atıp, İBDA-C örgütünün işaretini yaptı.

  "Mazlum –Der, İHH, İnsan Hakları Derneği ve Çağdaş Avukatlar Derneği’de bize destek veriyorlar" diyen Carlos’un avukatlarından Hasan Ölçer, açıklamasında şunları söyledi:

  "Emperyalizm ve Siyonizm’e karşı verilen onurlu mücadelenin sembol isimlerinden biri Carlos, bu mücadelesi nedeniyle, 1994 yılında, CIA, MOSSAD ve Fransa Gizli Servisi’nin gerçekleştirdiği yasadışı bir operasyonla Fransa’ya teslim edildi. 17 yıldır hukuksuz şekilde, Fransa zindanlarında tutuluyor. Ülkesi Venezuela’ya iadesini engellemek için, delilsiz, mesnetsiz suçlamalarla sürekli hakkında dava açılmaktadır. Bu nedenle, beş kere beraat etmiş olduğu bir suçlama ile ilgili yeni davanın duruşması için, 1 Şubat’ta cezaevinde, koridorda ilerlerken eli arkadan ters kelepçelenip, bir odaya alındı. Diğer gardiyan ve görevlilerin gözü önünde bu uygulamayı yapanların, Başkanlık Sarayı’nı korumaktan sorumlu üniformalı Cumhuriyet Muhafızları olduğu öğrenildi. Üst arama bahanesi ile elinde kelepçeler kalacak şekilde çırılçıplak soyuldu. Kafası ve vücudu duvarlara çarpılmak suretiyle, darp edildi. Soğuk kış şartlarına rağmen, üzerinde yalnızca tişort ve külot giymesine izin verilerek odadan çıkartıldı. Bu muhafızlardan biri kulağına eğilerek, Obama, Obama diye psikolojik baskı altında almaya çalıştı. Daha sonra araca konulan müvekkil, ayrı bir işkence metodu ile 60 km’lik yolu katetmek zorunda bırakıldı. Üzerinde sadece tişort ve külot olduğu halde, adliye içine sokulmuş, bu duruma oradaki görevliler de şahit olmuşlardır. Bu olanlar, mahkeme hakimi ve Carlos tarafından düzenlenen bir tutanakla imza altına alınmıştır.

  Bu hukuksuz ve ahlaksız tutumun Fransa hükümetinin bilgi ve direktifinde olduğunu anlaşılmaktadır. Emperyalizm ve Siyonizm’in piyonluğunu yapan Fransa’nın yetkilileri bilmelidirler ki Güney Amerika’dan, Türkistan’a , Filistin’den Moro’ya kadar dünyanın her yerinde Carlos’un milyonlarca seveni, takipçisi, yoldaşı ve gönüldaşı vardır. Bu insanlar dünyanın her tarafından gelişmeleri büyük bir dikkatle takip ederek, Carlos’un yalnız olmadığını bütün dünyaya haykırmaktadır. Fransa Devleti, bu saldırıya maruz kalan Carlos’tan, ailesinden, ve tüm dünya insanından özür dilemeli, saldırı emrini verenler başta olmak üzere, işkenceyi fiilen gerçekleştiren şahısların cezalandırılmasını en kısa sürede sağlamalıdır."

  Carlos aynı zamanda Türkiye’de haftada bir yayınlanan Baran isimli siyasi dergide Carlos (Salim Muhammed) imzası ile yazı yazıyor.

  ÇAKAL CARLOS KİMDİR?

  İlıch Ramirez Sanchez (Çakal Carlos), 25 Mart 1949 yılında Venezuella'nın Caracas şehrinde dünyaya geldi. 1966 yılında annesi ve kardeşleriyle birlikte Londra'ya gidip, İngiltere'de üniversite eğitimi gördü. Uzun bir dönem Marksist gençlik örgütlenmelerinin içinde yer alan Carlos, 1975 yılında Filistin Halk Kurtuluş Cephesi (FHKC) kamplarında eğitilerek İsrail'e karşı savaşmaya başladı. Daha sonraki yıllar İsrail hükümetine karşı verdiği mücadeleyi Batı'nın büyük şehirlerine taşıyan Carlos, İsraille ilişkisi olan birçok banka, dernek, gazete ve elçiliğe bombalı saldırıda bulundu. 1980 yılında dünyanın en çok aranan adamı olarak ilan edilen Carlos, CIA, Mossad, Interpol ve Fransız istihbaratını birçok kez atlattı. Carlos, özellikle yakalanmamaktaki başarısı ve zekası ile dünya medyasının gündeminden hiç düşmedi. “Binbirsurat” olarak da tanınan Carlos, özellikle Viyana'daki OPEC toplantısında, aralarında 10 petrol bakanının da bulunduğu 70 kişiyi rehin alması ve olay sonrası rehineleri Cezayir'e kaçırması herkesi şaşırttı. Daha sonraki yıllar özellikle Fransa'ya yönelik eylemler gerçekleştirmeye başlayan Carlos, 25 yıllık bir kovalamacanın ardından 1994 yılında Fransız ve Sudan istihbarat örgütlerinin ortaklaşa düzenledikleri bir operasyonla yakalandı. Fransız mahkemeleri tarafından 3 yıl yargılanan Carlos, müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı