Gündem Haberleri

  Taksim-Kabataş fünikülerde deneme seferleri başlıyor

  Hürriyet Haber
  04.01.2006 - 16:29 | Son Güncelleme:

  Taksim-Kabataş hattındaki füniküler sistemde (vagonların bir kablo yardımıyla hareket ettirildiği sistem) deneme seferleri yarın başlıyor.

  İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nce Yapı Merkezi İnşaat ve Sanayi A.Ş. ile Doppelmayr Tramways Ltd. konsorsiyumuna ihale edilen ve temeli 27 Eylül 2003 yılında atılan 640 metre uzunluğundaki hatta çalışmalar tamamlandı. Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş tarafından yarın başlatılacak deneme seferleri, yaklaşık iki ay sürecek ve sistem önümüzdeki ay içinde hizmete girecek.

  Yaklaşık 46 milyon YTL'ye mal olan füniküler sistemde, Kabataş ve Taksim istasyonları arasında birbirine eklenen ve 2'şerli gruplar halinde birleştirilen vagonlar karşılıklı sefer yapacak.Füniküler sistem hizmete girdiğinde yolculuk süresi, 110 saniye olacak ve araçlar 3 dakika aralıklarla hareket ederek saatte çift yönde toplam 15 bin kişi taşınacak.
  Yerin 30 metre altında inşa edilen füniküler sistem, Galatasaray-Karaköy arasında 133 yıl önce yapılan ilk füniküler sistemin ardından ikinci olma özelliğini taşıyor.

  DENİZ ULAŞIMI İLE RAYLI SİSTEMLER ENTEGRE OLACAK

  Sistemin devreye girmesiyle deniz ulaşımı ile raylı sistemlerin entegrasyonu gerçekleşecek.
  Buna göre, Taksim-4. Levent arasında hizmet veren İstanbul Metrosu ile gelen yolcular, füniküler sistemle Kabataş'a inecek ve burada hem deniz ulaşımı, hem de Kabataş-Zeytinburnu arasında çalışan tramvay, Aksaray-Atatürk Havalimanı arasında çalışan hafif raylı sistem ve Zeytinburnu-Güngören-Bağcılar raylı sistemi ile entegre olacak.

  DİĞER RAYLI SİSTEMLER

  İstanbul'daki raylı sistemler arasında ise 9 istasyonun yer alacağı, 15 bin yolcu taşıma kapasitesine sahip 5.9 kilometre uzunluğundaki Zeytinburnu-Güngören-Bağcılar cadde tramvayı, Şubat ayında hizmete girecek. Toplam 17 istasyonun bulunacağı, saatte tek yönde 15 bin yolcu taşıma kapasitesine sahip 12 kilometre uzunluğundaki Sultançifliği-Edirnekapı hafif metro hattı ise Mayıs ayında hizmete başlayacak. İkişer istasyonun yer alacağı Taksim-Unkapanı ile Unkapanı-Yenikapı metro hatları da 2008 yılında tamamlanacak.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı