Gündem Haberleri

  Taksim İlk Yardım'ın taşınmasına tepki

  Mustafa ÖZDABAK/İSTANBUL.(DHA)
  10.09.2013 - 15:47 | Son Güncelleme:

  TAKSİM Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin bina yenilenmesi için 13 Eylül Cuma günü mesai saati bitiminde tamamen kapanarak, Gaziosmanpaşa’ya taşınma kararı hastane çalışanları, hasta ve hasta yakınlarının tepkisine yol açtı. Hastane yöneticisi Doktor Cihangir Tayfur ise yaptığı açıklamada, "Sağlık hizmetlerinde bir aksama olacağını düşünmüyoruz" dedi.

  Hastane bahçesinde saat 12.00’de sendika tarafından yapılan açıklamada, hastane taşınacaksa en azından bina bitene kadar çevredeki hastanelerde hizmet verilmesi istendi. Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası temsilcisi Ferdane Çakır yaptığı açıklamada, şunları söyledi:

  "Taksim Meydanı başta 1 Mayıs kutlamaları olmak üzere gösteri ve protestoların çok fazla yaşandığı, kültürel öneme sahip bir meydandır. Bu alanda gerçekleşen olayların tıbbi yansımalarını hastanemiz karşılamaktadır. Hastanesiz kalan bir Taksim’de yaralı ve kazazedeler hastanelere daha geç ulaşacak, istenmeyen olaylar yaşanacaktır. Hastanemiz acil birimi, travma tecrübesi ve olay yerine yakınlığı sebebiyle birçok insanımızın hayatını kurtarmış, kalıcı olabilecek sakatlıkları, erken müdahale şansı olması nedeniyle geçici hale getirebilmiştir. Ülkemize gelen yabancı diplomat ve siyasetçilerin (Rasmussen, Lavrov örneklerinde yaşandığı gibi) acil sağlık sorunları olduğunda yakın ve kamu hastanesi olması nedeniyle tercih edilmiştir. Taşınma halinde acil müdahalede gecikmeler olacak, bu durum ülkemizin prestiji açısından problem yaratabilecektir.

  Taksim Hastanesi fiziki koşulları yetersizliği ve depreme dayanıksızlığı nedeniyle kapatılmak zorunda kalınsa bile, örneğin Gümüşsuyu Asker Hastanesi’nde hizmet vermeye devam etmelidir. Bu hazırlanacak bir protokolle mümkündür. Yönetimlerin kararlarından bağımsız yasal bir güvence oluşturularak, bilimin gerekliliği doğrultusunda, daha modern, acil birimi daha da güçlendirilmiş olarak ve mümkün olan en kısa sürede Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi hizmete devam etmelidir. Taşınacağımız Gaziosmanpaşa’daki binada birçok eksikliğin olduğunu biliyoruz. Bu eksikliklerin bir an önce tamamlanarak hizmete açılmasını, bu sürede hastanemizde en azından acil birimin hizmete kapatılmamasını talep ediyoruz."

  YENİ SAĞLIK SORUNLARINA YOL AÇMAMALI

  Basın açıklamasına katılan İstanbul Bağımsız milletvekili Levent Tüzel de şöyle konuştu:

  "Bu hastanenin taşınmasına karar veren bakanlık ve kamu hastaneler birliği, tıpkı siyasi iktidar gibi, nasıl Gezi Parkı’na Topçu Kışlası’nı yapmak isterken Cihangir’e, Beyoğlu’na, burada yaşayan yurttaşlara sormadan karar verirken, burada da sağlık hizmeti alan Beyoğlu’na, Cihangir’e burada yaşayan yurttaşlara bu hastanenin geleceğine dair, buradaki sağlık emekçilerine bir görüş sormuş, onların düşüncesini almış değil. İtirazımız bu yönetim zihniyetine. Buradaki sağlık emekçilerin talepleri doğrultusunda 21 Ağustos’ta Sağlık Bakanlığı’na sorduk. ‘Kamuoyunda, gazetelerde bu hastanenin Gaziosmanpaşa’ya taşınacağı ve yerine alışveriş merkezi gibi bir takım çalışmaların düşünüldüğü tartışılıyor ne diyorsunuz?’ diye sorduk. Hala yanıt alabilmiş değiliz. Şimdi cuma günü buraya kilit vuruluyor. Deprem nedeniyle yapıların sağlamlaştırılması elbette hepimizin istediği bir şey. Ama bu yeni sorunlara, sağlık hizmetinin ortadan kaldırılmasına yol açmamalı."

  BURASI EVİMİZ SANKİ

  Hasta olan eşini 4 yıldır Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne getirdiğini söyleyen 72 yaşındaki Sabiha Tokalaçoğlu da, "Biz doktorlarımızın Gaziosmanpaşa’ya gitmesini istemiyoruz. Benim beyim de çok hasta, bizim burası evimiz sanki. Kapanmasını istemiyoruz" dedi.

  TAYFUR: AKSAMA OLACAĞINI DÜŞÜNMÜYORUZ

  Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi yöneticisi Dr. Cihangir Tayfur makam odasında habercilere yaptığı açıklamada, "Şu anki hastanemiz modern sağlık anlayışına çok uygun değil. Örnek vermek gerekirse odalarımız 8 kişilik koğuşlar halinde 8 tane de refakatçi olduğunu düşündüğünüzde 16 kişinin birlikte geceyi gündüzü beraber geçirdiği ve koridorda da bir erkek bir bayan tuvaletinin olduğu fiziki şartlar mevcut. Gideceğimiz hastanede odalar tek kişilik banyo tuvaleti odanın içerisinde. LCD televizyonu var. Mobilyalı ve buzdolabı var. Mevcut şartlarla o şartları karşılaştırdığımızda hem hasta mahremiyeti hem de kaliteli hizmet alma açısından buranın artık ömrünü tamamladığını söyleyebiliriz" dedi.

  ACİLİN YERİNE 112 İSTASYONU KURULACAK

  Taksim’i kullanan hastaların, fiziki uzaklıkları çok olmayan Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ni kullanmalarını öneren Cihangir Tayfur, "Ayrıca şu anki acil servisin bulunduğu yerde 112 istasyonu kuracak. Acil ilkyardım istasyonlarımız olacak. Denildiği gibi sağlık hizmetinde bir aksama olacağını düşünmüyoruz" dedi. "İnşaat ne kadar sürecek. Daha sonra ne olacak. Yeniden devlet hastanesi mi yapılacak?" sorusuna Cihangir Tayfur, "Burada 16 bin metrekarelik alanda hizmet veriyoruz. Artık ihtiyaca cevap veremeyecek konumdayız. Yeni yapılacak hastanemiz ki projesi çizildi, Kültür Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu’na onaya gönderildi. O proje devam ediyor. Allah nasip ederse burada 50 bin metrekarelik, 250 yataklı bir hastane inşaatımız olacak. Tabii ki devlet hastanesi olacak" dedi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı