GeriGündem Taksim dünya basınında
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Taksim dünya basınında

Taksim dünya basınında
refid:14589523-spot ilişkili resim dosyası

İstanbul, Taksim Meydanı'nda 33 yıl sonra ilk kez resmi olarak gerçekleşen 1 Mayıs gösterileri, dünya basınında da geniş yer buldu.

İşte farklı yayın organlarında Taksim Meydanı'ndaki gösterilere yönelik çıkan haberler:

 

 

CNN: Türkler 30 yıl sonra ilk kez Taksim’de 1 Mayıs’ı kutluyor 

 

Sendika grupları ve sol görüşlü siyasi aktivistlerden oluşan on binlerce kişi, Cumartesi günü yaklaşık 30 yıl sonra ilk kez, resmi olarak izin alarak İstanbul’un merkezi Taksim Meydanı’nda toplandı.

 

Gösterilere katılan grupların arasında, 1977 yılındaki 1 Mayıs gösterilerinde hayatlarını kaybeden kişilerin akrabaları da yer aldı.

 

Türkiye’de 1 Mayıs’ta Taksim’de gösteri yapmak, 1980’deki askeri darbeden sonra yasaklanmıştı.

 

 

REUTERS: İstanbul’da 1970’li yıllardan bu yana ilk kez resmi olarak Taksim’de 1 Mayıs’ı kutluyor 

 

İstanbul’da, Cumartesi günü 1970’deki kutlamalardan kimliği belirlenemeyen bir kişinin silahlı saldırısından sonra ilk kez resmi olarak 1 Mayıs’ı Taksim Meydanı’nda kutluyor. Gösterilere 100 binden fazla kişi katıldı.   

 

Altı işçi sendikası konfederasyondan ve farklı siyasi gruplardan birçok kişi, Taksim Meydanı’ndan toplanıp, “Yaşasın 1 Mayıs” sloganları attı.

 

Grupların ellerinde kırmızı beyaz Türk bayrakları ve mensup oldukları partilere ait afişler vardı. Gösterilerde 20 binden fazla polis güvenliği sağlarken, gösterilere katılanların meydana davul çalıp, halay çekerek gelmeleri dikkat çekti.

 

AP: Binlerce Türk Taksim Meydanı’nda

Binlerce Türk işçi, 1 Mayıs İşçi Bayramı’nı kutlamak için yaklaşık 30 yıl önce yapılan gösterilerde onlarca insanın hayatını kaybettiği Taksim Meydanı’na akın etti.

 

Türk hükümeti, işçi sendikalarının ısrarı üzerine, 1977’den bu yana ilk kez, o yıl hayatını kaybeden 36 kişinin anısına, Taksim Meydanı’nda gösteri yapılmasına resmi olarak izin verdi.

 

 

AFP: Taksim Meydanı’nda 33 yıl sonra ilk resmi 1 Mayıs kutlaması gerçekleşti

Binlerce işçi, Cumartesi sabahı Türkiye’nin en çok büyük şehri İstanbul’un popüler meydanı Taksim Meydanı’nda, onlarca kişinin hayatını kaybettiği 1977 gösterilerinden 33 yıl sonra ilk kez resmi olarak 1 Mayıs’ı kutladı.

 

Taksim Meydanı’nda 22 binden fazla polis güvenliği sağlarken, organizatörler gösterilerde farklı işçi sendikalarından, siyasi partilerden ve gruplardan toplam 300 bin kişinin gösterilere katılabileceğini belirtti.

 

Renkli parti ve sendika bayrakları taşıyan binlerce kişi, alana 3 farklı koldan girdi ve girişte polis tarafından arandı. Gösteri alanına davul çalıp, halay çekerek giren gruplar, 1 Mayıs için sloganlar attı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle